USA rozpoczęły produkcję hipersonicznych pocisków. Są już w Polsce

Filip Mielczarek

Filip Mielczarek

Aktualizacja

Firma Raytheon ogłosiła rozpoczęcie masowej produkcji potężnych rakiet SM-3 IIA przeznaczonych do systemów obrony powietrznej. Co ciekawe, ta broń chroni również Polski w ramach amerykańskiej tarczy rakietowej, która znajduje się w Redzikowie.

USA rozpoczęły produkcję potężnych pocisków SM-3 IIA
USA rozpoczęły produkcję potężnych pocisków SM-3 IIARaytheon123RF/PICSEL

Amerykanie zdecydowali się na rozpoczęcie masowej produkcji najnowszych i najpotężniejszych pocisków SM-3 IIA ze względu na rosnące zapotrzebowanie na nie w różnych krajach świata. Chodzi tutaj w szczególności o konflikt Izraela z Iranem, ale również o ochronę Polski czy krajów NATO.

Pociski SM-3 IIA to najnowsza i najbardziej zaawansowana broń obecnie na świecie przeznaczona do neutralizacji pocisków balistycznych. Ten system pokazał swoją potęgę podczas niedawnego zmasowanego ataku rakietowego Iranu na Izrael. Wówczas amerykańskie okręty rakietowe zestrzeliły wszystkie wybrane rakiety wystrzelone przez władze w Teheranie.

USA rozpoczęły produkcję potężnych pocisków SM-3 IIA

Był to swoisty kolejny test tych rakiet. Z racji tego, że spełniają one pokładane w nich nadzieje i z uwagi na fakt rozwoju konfliktu na Bliskim Wschodzie i możliwej pełnoskalowej wojny Iranu i Izraela, USA chcą posiadać setki takich rakiet, by wesprzeć swojego sojusznika i ochronić go przed atakami rakietowymi.

Na masowej produkcji rakiet SM-3 IIA skorzysta również Polska. Niedawno Radosław Sikorski ujawnił, że wynegocjował z Waszyngtonem obronę polskich miast za pomocą znajdującej się w Redzikowie (pod Słupskiem) amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Baza korzysta właśnie z tej zaawansowanej broni w wersji Aegis Offshore. Pociski mogą ochronić nie tylko USA przed odwetem ze strony Iranu, ale również polskie miasta przed Rosją.

Co potrafią amerykańskie pociski SM-3 IIA?

Produkcję pełnoskalową pocisków przeciwrakietowych Standard Missile-3 (SM-3) Block IIA uruchomiono w zakładach w Tucson (Arizona) i Huntsville (Alabama) przy współpracy z przemysłem japońskim. Zakończenie tej fazy programu jest planowane na luty 2031 roku.

SM-3 IIA mogą przechwytywać rakiety balistyczne średniego i pośredniego zasięgu, czyli o zasięgu od 1 do 5,5 tysiąca kilometrów. Pocisk jest nowszą i większą wersją SM-3 IB. Ma 2,5 raza większy zasięg i osiąga o 4000 km/h większą prędkość czyli 16 tysięcy km/h.

Do wyeliminowania celu broń ta wykorzystuje energię kinetyczną, powstałą na skutek bezpośredniego, punktowego uderzenia głowicy w planowany obiekt z prędkością 3,2 km/s. Cena jednej sztuki pocisku wyceniana jest obecnie na ok. 11 milionów dolarów. Pocisk ma 6,5 metra długości, 34 centymetry średnicy i waży 1,5 tony. Pocisk ma zasięg ok. 1200 kilometrów.

Zbawienie czy przekleństwo? Adrian Kilar o niebezpieczeństwach, które wiążą się ze sztuczną inteligencjąPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas