Wielka operacja NATO na Bałtyku. Dowodzili nią Polacy

Okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO - Grupy 1 przeprowadziły ważną operację przeciwminową u wybrzeży Estonii. Dowodzili nią polscy oficerowie z okrętu ORP Xawery Czernicki, który od lipca stanowi flagową jednostkę tego ważnym zespołu NATO.

Polska jest jednym z kluczowych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, bierąc na siebie wiele ważnych zadań sojuszu. Idealnym przykładem jest dowództwo polskich okrętów i marynarzy w 1 Grupie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO i przeprowadzona przezeń ważna operacja.

Od 12 do 19 listopada siedem okrętów krajów natowskich pod dowództwem Polaków przeszukiwały obszar 40 km2 na Zatoce Narewskiej u wybrzeży Estonii w ramach operacji ESTHODOPS. Ich celem było znalezienie powojennych min morskich, które ciągle stanowiły zagrożenie.

Grupa znalazła 228 obiektów, z czego 16 zidentyfikowano jako pochodzenia militarnego z okresu I i II wojny światowej. Udało się je zneutralizować, zwiększając bezpieczeństwo na wodach Morza Bałtyckiego.

Reklama

Polacy na czele Tarczy Przeciwminowej NATO

To jedna z wielu misji 1 Grupy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej, która pokazuje wartość naszego udziału w sojuszu. Ta międzynarodowa siła NATO od lipca do końca tego roku znajduje się pod dowództwem komandora podporucznika polskiej marynarki wojennej Piotra Bartosewicza i jego sztabu, którego trzon stanowi 140 polskich oficerów i podoficerów.

Zadaniami 1 Grupy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO jest nie tylko wyszukiwanie niebezpiecznych min, ale także patrolowanie Bałtyku i wsparcie innych jednostek w strefie zagrożenia i konfliktu. Grupa stanowi bowiem element sił szybkiego reagowania NATO.

Jako zespół przechodzący rotację w jej skład wchodzą różne okręty, które także współpracują podczas poszczególnych misji. Podczas misji ESTHODOPS udział brały jednostki z Niemiec, Holandii, Belgii, Estonii i Polski.

Ze względu na polskie dowództwo 1 Grupa Stałego Zespoły Przeciwminowego składa się obecnie z aż trzech okrętów naszej marynarki, stanowiąc Polski Kontyngent Wojskowy "Czarniecki". W ich skład wchodzą trałowce ORP Drużno i ORP Hańcza oraz okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Ten ostatni jest obecnie jej okrętem flagowym, na którym dowodzi komandor Bartosewicz.

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Zasłużony okręt NATO

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wszedł do służby w 2001 roku początkowo jako okręt wsparcia logistycznego w 8 Flotyll Obrony Wybrzeża. W 2009 przeszedł modyfikację systemów łączności i dowodzenia. Dzięki temu został przemianowany na okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej.

Okręt może także stanowić bazę dla jednostek specjalnych bądź piechoty morskiej. Ponadto zachował swoje pierwotne zdolności wsparcia logistycznego, mogąc przewozić żywność, medykamenty czy paliwo dla innych okrętów, a nawet sprzęt do drobnych remontów na morzu.

Parametry techniczne okrętu ORP Kontradmirał Xawery Czernicki

  • Wyporność: 2390 tony
  • Długość: 73,8 metra
  • Szerokość: 13,8 metra
  • Napęd: 2 silniki wysokoprężne Cegielski-Sulzer 8AL25D o mocy 1080 KM
  • Prędkość maksymalna: 14 węzłów (26 km\h)
  • Uzbrojenie: 1x stanowisko rakietowo-przeciwlotnicze ZU-23-2MR Wróbel II (podwójnie sprzężone działo kalibru 23 mm oraz dwie wyrzutnie pocisków ziemia-powietrze Strzała-2M), 4x wielokalibrowe karabiny maszynowe

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki jest także jednym z okrętów, który brał udział w dużej liczbie misji zagranicznych w ramach NATO. Już w latach 2002-2003 uczestniczył podczas misji Enduring Freedom i Iraqi Freedom w Zatoce Perskiej. Co więcej, już wcześniej stanowił część Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Grupie 1 i 2. W 2010, 2013 i 2017 pełnił w nich funkcję okrętu flagowego, gdy grupy były pod pełnym dowództwem Polaków, jak dziś.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Marynarka Wojenna | NATO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy