Wielki sojusznik Rosji kupi broń u wroga Putina. Kreml protestuje
Kirgiskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych ogłosiło, że w obliczu coraz większej nieprzewidywalności Rosji, dotychczas swojego największego sojusznika, jest zmuszone zakupić sprzęt militarny w Korei Południowej, by uniezależnić się od armii Władimira Putina.

Armia Kirgistanu przygotowuje umowę zakupu dwóch śmigłowców KAI KUH-1 za 71 milionów dolarów. To potężny cios dla Władimira Putina. Oba kraje dotychczas były wielkimi sojusznikami. Jednak kirgiskie władze wsłuchują się w opinie ekspertów, którzy ostrzegają, że Rosja może w niedalekiej przyszłości zdecydować się spróbować wchłonąć w swoje granice byłe republiki Związku Radzieckiego.
Obecnie rosyjska gospodarka funkcjonuje w trybie wojennym, co oznacza, że by kraj mógł wciąż istnieć, potrzeba jest utrzymania produkcji wszelkiej maści broni na potrzeby prowadzenia wojny. Zatem jeśli dojdzie do podpisania planu pokojowego w Ukrainie i wstrzymania działań wojennych, Rosja może znaleźć sobie kolejny pretekst do ataku na sąsiednie kraje.
Wielki sojusznik Rosji kupi broń u wroga Putina
Kirgiska armia woli w tej kwestii dmuchać na zimne. Dodatkowo ogromne znacznie dla tego kraju mają problemy Rosji w kwestii produkcji samolotów i śmigłowców. Sankcje nałożone przez USA i kraje NATO sprawiły, że panuje ogromny deficyt w częściach zamiennych do pojazdów latających. W obliczu konfliktu, kirgiska armia miałaby kłopoty w zapewnieniu serwisu i pełnej zdolności bojowej swojej powietrznej flocie. Tych problemów nie ma w przypadku śmigłowców dostępnych w Korei Południowej.
KAI KUH-1 Surion to dwusilnikowy, średni helikopter transportowy, zaprojektowany do wykonywania różnorodnych zadań. Służy zarówno w misjach wojskowych, jak i cywilnych, obejmujących transport żołnierzy, ewakuację medyczną (MEDEVAC), misje poszukiwawczo-ratownicze (SAR), zadania policyjne, gaszenie pożarów czy operacje morskie.
Kirgistan stawia na śmigłowce z Korei Południowej
Warianty takie jak KUH-1P (policyjny), KUH-1ME (medyczny) czy MUH-1 Marineon (amfibijny dla marynarki) dostosowano do specyficznych potrzeb, wyposażając je w specjalistyczne systemy, np. wciągarki, radary pogodowe czy zasobniki gaśnicze. Helikopter może przewozić do 9 żołnierzy i 4-osobową załogę, oferując elastyczność w konfiguracji zależnie od misji.
Surion został opracowany przez Korea Aerospace Industries (KAI) we współpracy z Eurocopter (obecnie Airbus Helicopters), bazując na konstrukcji AS332 Super Puma. Wyposażony jest w dwa silniki General Electric T-700 o mocy 1383 kW każdy, co zapewnia niezawodność i dobre osiągi. Posiada nowoczesne systemy awioniki, w tym autopilot z funkcją utrzymania zawisu, radar pogodowy oraz systemy ochrony, takie jak MILDS AN/ARR-60.
KUH-1 to potężny śmigłowiec
Wersje morskie oferują pancerz odporny na pociski 7,62 mm, zbiorniki paliwa wytrzymujące kaliber 14,5 mm oraz składane łopaty wirnika, ułatwiające operacje na okrętach. Około 60% komponentów produkowanych jest lokalnie, co wzmacnia koreański przemysł obronny.
Program KUH-1, rozpoczęty w 2005 roku w ramach Korea Helicopter Project (KHP), kosztował około 1,3 biliona wonów (1,2 mld USD). Helikopter zastępuje przestarzałe maszyny UH-1H i 500MD w armii Korei Południowej, z zamówieniem na około 245 sztuk. Produkcja seryjna ruszyła w 2012 roku, a Surion osiąga wysoką gotowość operacyjną (ponad 80%).
W grudniu 2024 roku Irak stał się pierwszym zagranicznym odbiorcą, zamawiając dwa helikoptery, co otwiera drzwi do dalszej ekspansji eksportowej. KAI planuje zwiększyć produkcję i promować Surion na rynkach międzynarodowych, szczególnie w krajach, gdzie sprzedano już inne maszyny KAI, jak T-50 Golden Eagle.