Włochy dostarczą Ukrainie jeden z najlepszych systemów obrony przeciwlotniczej – SAMP/T

Od samego początku wojny wiadomo, że Kijów najbardziej potrzebuje systemów obrony przeciwlotniczej. Niemal każdego dnia Rosja dokonuje ataków rakietowych na cele wojskowe, czy cywilne. Rzym spełni prośby naszego wschodniego sąsiada wysyłając na front systemy SAMP/T.

Systemy SAMP/T zostaną dostarczone Ukrainie
Systemy SAMP/T zostaną dostarczone Ukrainie123RF/PICSEL

Jak pisze włoska gazeta Corriere Della Sera, Włochy są gotowe do przekazania systemu SAMP/T, jednakże zgodę na transfer broni musi wyrazić jeszcze Francja. Portal Bulgarianmilitary wskazuje, że Paryż zgodzi się na przekazanie systemu Ukrainie.

Do tej pory Rzym przekazał Kijowowi pomoc wojskową o łącznej wartości około 1 mld euro. Jak poinformował włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani, w najnowszym pakiecie pomocowym (szóstym) mają znaleźć się właśnie systemy obrony przeciwlotniczej SAMP/T.

Co potrafi system SAMP/T?

System SAMP/T jest naziemną platformą służącą do wystrzeliwania pocisków ziemia-powietrze. Głównym celem broni jest niszczenie samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących, pocisków przeciwradiolokacyjnych i bezzałogowych statków powietrznych. Sprzęt został opracowany przez europejskie konsorcjum Eurosam, a zasięg systemu wynosi do 100 km. Ponadto broń może zestrzeliwać wrogie cele znajdujące się na wysokości 25 km.

Rakiety Aster 30, które są wykorzystywane w systemie, osiągają prędkość 1 400 m/s. Pociski ważą ponad 500 kg, ich długość wynosi 4,2 m, a średnica 180 mm. Włoskie systemy SAMP/T zamontowane są na ciężarówkach Astra 8x8, które zdolne są do przenoszenia i wystrzeliwania ośmiu rakiet. W systemie mogą być wykorzystywane również rakiety Aster 15, które mają mniejsze osiągi aniżeli Aster 30.

W systemie SAMP/T zamontowany jest także specjalny moduł zaangażowania ME, który pełni funkcję sterowania komputerowego, ponadto wyposażony jest w komputer MAGIC5 (Modular Architecture for Graphics and Image) oraz w dwie konsole MARA, które służą do identyfikacji i nadzoru celów oraz do sterowania sekwencją strzelania. W skład wyposażenia wchodzi również moduł radarowo-identyfikacyjny (MRI), który posiada wielofunkcyjny radar 3D w paśmie X o zasięgu 60 km - przy współpracy z innymi radarami zasięg może zwiększyć się do 120 km.

Zaginione zdjęcia z getta. POLIN pokaże je na wystawieAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas