Wojska rosyjskie zniszczyły już ponad dwieście szkół i kilkadziesiąt szpitali i kościołów

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, poinformował podczas swojego wirtualnego przemówienia, że Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej od początku inwazji zniszczyły już co najmniej 59 budynków przeznaczonych do rozwijania sfery duchowej, kilkadziesiąt szpitali oraz ponad dwieście szkół. Jak widać, Władimir Putin nie ma żadnych oporów przed unicestwianiem czegokolwiek i kogokolwiek.

Wojna w Ukrainie trwa już ponad miesiąc, w trakcie którego Rosjanie doprowadzili do niewyobrażalnej liczby ludzkich tragedii. Siły zbrojne mocarstwa ze wschodu nie cofają się przed niczym, co udowodniły ostrzeliwując największą elektrownię atomowa w Europie, korytarz humanitarny w Sumach czy szpital dziecięcy w Kijowie.

Mimo bezprecedensowych działań ze strony Federacji Rosyjskiej bohatersko broniący się Ukraińcy nie oddają im za darmo żadnego kawałka swojego terytorium i co więcej, już wielokrotnie zdążyli pokazać wrogim wojskom swoją olbrzymią siłę, odwagę i poświecenie. Na obecny moment szacuje się, że na każdego poległego Ukraińca przypadło aż dziesięciu poległych Rosjan.

Reklama

Oczywiście w trakcie działań wojennych trudno o dokładne dane, aczkolwiek już po tych przybliżonych możemy mieć zarys tego, co dzieje się za nasza wschodnią granicą. Najnowszymi szacunkami dotyczącymi zniszczonych budynków podzielił się z opinią publiczną prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zeleński.

- W ciągu 31 dni wojny rosyjskie ataki uszkodziły co najmniej 59 budynków o duchowym znaczeniu. Są to meczety, kościoły, instytucje religijne i edukacyjne - poinformował prezydent Ukrainy podczas swojego wirtualnego przemówienia.

Biorąc pod uwagę wcześniej podawane dane, najwięcej wśród nich najprawdopodobniej jest prawosławnych cerkwi takich jak na przykład XIX-wieczna, zabytkowa, drewniana cerkiew we wsi Viazivka, która po dokładnie 160 latach istnienia została zniszczono właśnie przez Rosjan.

Wołodymyr Zeleński dodał również, że podczas wojny zniszczonych lub uszkodzonych zostało ponad dwieście szkół i kilkadziesiąt szpitali. Niestety należy dodać, że nie były to jedynie puste budynki. To pokazuje skalę olbrzymiej tragedii, która dotknęła naszych wschodnich sąsiadów.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | cerkiew | szpitale | dane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy