Wojsko po raz pierwszy testuje w mieście sztuczną inteligencję do wykrycia wrogów

Już przyzwyczailiśmy się do obecności tysięcy kamer, które widzą i rejestrują każdy nasz ruch, gdy poruszamy się po miastach. Teraz do gry weszło również wojsko. Cel to szybkie wykrycie wrogów.

Futurystyczna technologia testowana przez kanadyjską armię została zaprojektowana, zbudowana i wdrożona przez brytyjskich ekspertów z Defence Science and Technology Laboratory. W infrastrukturze monitorowania miejskich ulic i śledzenia ludzi wykorzystanie zostały kamery monitoringu, radary, skanery, drony, satelity i oczywiście sztuczna inteligencja. Tej ostatniej, zdaniem jest superszybka analiza zebranych niebotycznych ilości danych i wykrycie potencjalnego niebezpieczeństwa nadchodzącego z zakamuflowanego pośród ludności wroga.

System o nazwie SAPIENT, przygotowany przez Brytyjczyków, ma zapewnić armii przewagę nad wrogiem na terenach mocno zurbanizowanych, które to w przyszłości mogą stać się areną walki wojska z ugrupowaniami terrorystycznymi. Cenne informacje mają w trybie rzeczywistym trafiać do żołnierzy, umożliwiając im szybkie i skuteczne podjęcie celnych działań neutralizujących zagrożenie.

Reklama

Ale to nie wszystko. Jako że najsłabszym ogniwem w całej w tej technologii jest człowiek, to systemy AI mają również wspierać, a nawet prowadzić za rączkę żołnierzy, dla ich bezpieczeństwa i ograniczenia prawdopodobieństwa wystąpienia tragicznych pomyłek, które mogą zaowocować śmiercią niewinnych ludzi. Sztuczna inteligencja wyręczy ich również w wykonywaniu monotonnych czynności polegających na obserwowaniu przez monitoring ruchów wroga.

Wszystkie dane mają trafiać do żołnierzy w piorunującym tempie i wyświetlane być np. na goglach rozszerzonej rzeczywistości. Żołnierze będą mieli też do swojej dyspozycji zaawansowane systemy noktowizyjne, egzoszkielety, a nawet pancerze Iron Mana. W zbliżającej się wielkimi krokami erze autonomicznych robotów-zabójców i systemów sztucznej inteligencji, żołnierze muszą być lepiej przygotowani do prowadzenia walk w ciężkim terenie, jakim są miejskie dżungle.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. DARPA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy