Android 2.2 od Google - najlepszy system?

Po pierwszych zapowiedziach Google na konferencji dla programistów zaprezentował kolejną wersję mobilnego systemu operacyjnego: Android 2.2, nazwa kodowa Froyo.

Motorola Milestone - jeden z pierwszych telefonów wykorzystujących system Android 2.1
Motorola Milestone - jeden z pierwszych telefonów wykorzystujących system Android 2.1AFP

Edycja będzie zawierać ponad 20 nowych funkcji - zaanonsował szef programistów koncernu Vic Gundotra. Nowy kompilator Just-In-Time ma zwiększyć prędkość działania aplikacji od dwóch do pięciu razy. Wskaźnik framerate w pokazowym programie nawet przy skomplikowanych grafikach utrzymywał się na poziomie 30 klatek na sekundę; w wersji 2.1 wynosi on w najlepszym wypadku o 10 klatek mniej.

Uwzględniając potrzeby klientów biznesowych Google rozbudował współpracę Androida z mechanizmem Auto-Discovery w serwerach Exchange. Ponadto API mobilnego systemu uwzględnia teraz rozbudowane polityki bezpieczeństwa i ma funkcję zdalnego usuwania danych. Wymiana danych pomiędzy smartfonami z Androidem ma w przyszłości odbywać się łatwiej: programiści będą mogli korzystać z API do archiwizacji danych aplikacji, które przenosi dane programów pomiędzy różnymi urządzeniami. Obecnie użytkownicy muszą np. po każdej instalacji wprowadzać na nowo dane dostępu do usług.

Koncern z Mountain View poszerzył także komunikację między urządzeniem a aplikacjami webowymi. Nowe API do wiadomości błyskawicznych sprawia, że aplikacje webowe mają jeden kanał komunikacji ze smartfonem. Google chce to wykorzystywać do wywoływania zdarzeń na smartfonie albo też do wysyłania za pomocą rozszerzenia przeglądarki Chrome punktów i tras z Google Maps. W przyszłości Android Market będzie można obsługiwać także za pomocą przeglądarki biurkowej, zostanie on poza tym poszerzony o kategorię Muzyka. Program albo muzyka wybrana na pececie będą przekazywane bezpośrednio na smartfon bez pośrednictwa komputera. W tym celu jednak koniecznie jest, aby wszystkie urządzenia były rozpoznawane przez Google'a; także użytkownik przeglądarki na komputerze stacjonarnym lub laptopie musi być zarejestrowany w Google'u. Muzyka zapisana na lokalnym komputerze w przyszłości będzie strumieniowana na smartfonie - Google niedawno przejął wyspecjalizowaną w tej technologii firmę Simplify Media.

Android 2.2 - prezentacja wideo:

Zmian doczekała się także przeglądarka smartfonu, której silnik JavaScript ma się charakteryzować dwa, a nawet trzy razy większą prędkością niż dotychczas. Przy okazji Gundotra nie omieszkał wymierzyć kuksańca Apple'owi nazywając przeglądarkę we Froyo najszybszym mobilnym browserem na świecie. Stwierdzenie to potwierdziło się w porównaniu smartfona z Androidem 2.1, Nexusa One z Androidem 2.2 i iPada. W zestawieniu najlepiej wypadł Androidem 2.2.

Zaraz potem Apple'owi dostało się znowu: Android 2.2 będzie współpracował z Flashem. Pragnąc wykazać konieczność stosowania tej technologii webowej, Gundotra opowiedział o własnej córce, która na ich domowym iPadzie nie może oglądać ulubionej strony - i oczywiście prosi wtedy o smartfon ojca z systemem Android.

Froyo - podobnie jak niektóre inne smartfony - będzie obsługiwał tethering przez WLAN i USB, a więc będzie przekazywał połączenie UMTS do innych urządzeń. Oprócz tego znika jedno z najbardziej irytujących ograniczeń: aplikacje nie muszą być zainstalowane w wewnętrznej pamięci urządzenia, lecz mogą rezydować na karcie SD. Możliwe ma być także przenoszenie programów między wbudowaną pamięcią z zewnętrznym kartą flash. Podczas instalacji oprogramowania - zależnie od dostępnego miejsca - system proponuje, gdzie można je umiejscowić. Poza tym Gundotra wspomniał, że na platformie Android Market znajduje się już 50 000 aplikacji. Google popracował również nad uproszczeniem aktualizacji wszystkich tych programów - na życzenie odbywa się to w tle.

Naczelny programista projektu zaprezentował uczestnikom konferencji niektóre ciekawe funkcje kolejnej wersji Androida. Pokazał on jak we wbudowanej przeglądarce internetowej działa funkcja integracji kamery. Ponadto Gundotra zademonstrował interesujące wykorzystanie wbudowanego w smartfon kompasu - zmieniając orientację urządzenia programista obracał też mapy na ekranie smartfona. Przyszła wersja Androida 2.2 nazywana Gingerbread ma się pojawić pod koniec 2011 roku i dodatkowo będzie też obsługiwać nowy format wideo WebM/VP8.

Koncern nie podał na razie dokładnej daty debiutu Androida 2.2, ale można się spodziewać, że pierwszym telefonem zaktualizowanym do wersji Froyo będzie Nexus One. Co ciekawe, przygotowano już pakiet narzędzi SDK dla Androida 2.2.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas