Reklama

Apple znalazło sposób na Pegasusa! Pełen lockdown telefonu

Apple nie od dzisiaj dba o bezpieczeństwo swoich użytkowników, o czym świadczą wysokie restrykcje dla aplikacji oferowanych w App Store, czy też kolejne funkcje chroniące dane użytkowników (logowanie za pomocą losowego e-maila). Teraz jednak Apple przynosi coś, co na pewno przydałoby się w Polsce: nowe zabezpieczenie, które uchroni przed programami szpiegującymi, w tym osławionego Pegasusa!

Nowa funkcja ma pojawić się w nadchodzących odsłonach systemów operacyjnych Apple: iOS 16, iPadOS 16 i oczywiście macOS Ventura. Te zadebiutują najprawdopodobniej na przełomie września i października bieżącego roku. Tryb ten nazywać się ma "Lockdown Mode" i wprowadzi najwyższy poziom ochrony w urządzeniach marki Apple.

Apple wprowadza tryb Lockdown Mode, który zabezpieczy przed Pegasusem

Już wcześniej Apple wykrywało infekcje programami szpiegującymi, w tym programu dostarczonego przez izraelski NSO Group. Korzystają z nich głównie służby specjalne. Tryb blokady dedykowany ma być osobom narażonym na szpiegowanie, zatem głównie osób publicznych, związanych z polityką i bezpieczeństwem kraju. Niestety jest także minus włączenia takiej blokady - ograniczone zostaną niektóre funkcje po to, aby zmniejszyć płaszczyznę, na której szpiegowskie oprogramowanie mogłoby działać. Apple już teraz udostępniło listę najważniejszych funkcji, które uruchomi tryb Lockdown Mode:

Reklama

  • Strony internetowe: (JIT) JavaScript zostanie wyłączone.
  • Połączenia przewodowe z komputerem czy też innym akcesorium będzie blokowane.
  • Połączenia głosowe i FaceTime będą automatycznie odrzucane, taką rozmowę musi zainicjować właściciel telefonu.
  • W aplikacji Wiadomości większość załączników będzie blokowana, wyjątkiem mają być zdjęcia.
  • Ograniczone możliwości konfiguracji urządzenia.

Apple od pewnego czasu prowadzi specjalny program, w którym przeznacza sporą ilość gotówki na nagrody dla programistów, którzy podrzucają nowe sposoby poprawy bezpieczeństwa. Dzięki tego typu projektom, pojawiają się kolejne możliwości przed Apple, dlatego też firma od razu zaznacza, że narzędzie Lockdown Mode będzie stale rozwijane, a następne opcje zabezpieczeń będą pojawiać się na bieżąco.

Zmiany w iOS 16 od Apple

To już kolejna nowość, jaką zaprezentowało Apple. W najnowszej aktualizacji systemu iOS 16 firma wprowadzi także spore zmiany w FaceID. Od teraz będzie możliwe odblokowanie telefonu, trzymając urządzenie w poziomie, co wcześniej było niewykonalne. Ciekawostką może być także niegasnący ekran iPhone’a, czyli tryb "always-on", który znany jest już posiadaczom zegarków Apple Watch.

Aktualizacje systemów operacyjnych od Apple zostaną zapowiedziane podczas jesiennej konferencji giganta z Cupertino, podczas której Tim Cook zaprezentuje najnowszy model iPhone 14 i inne urządzenia, które pojawią się na jesieni bieżącego roku. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: apple | Pegasus | zabezpieczenia | iphone | iOS 16

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy