Bramki GSM zostaną zbadane

Urząd Komunikacji Elektronicznej dokona prawnej i rynkowej analizy problematyki wykorzystania bramek GSM (urządzeń Fixed Cellular Terminals - FCT).

article cover
AFP

Bramki GSM (zwane również urządzeniami FCT) to właściwie telefony komórkowe z własną kartą SIM, do których podłączone są telefony przewodowe np. działające w firmie. Wystukując numer na klawiaturze "zwykłego" telefonu pracownik firmy posiadającej bramkę wykonuje w rzeczywistości połączenie komórka-komórka, czasem nawet o tym nie wiedząc. Oczywiście takie połączenie jest dużo tańsze niż połączenie tel. stacjonarny-komórka.

Urządzenia FCT można stosować legalnie jeśli posiada się kartę SIM aktywowaną w taryfie specjalnie przeznaczonej dla tego typu urządzeń. Gdyby jednak klienci stosowali się do tego wymogu, używanie bramki GSM nie byłoby już opłacalne. W Polsce istnieją też firmy, które nielegalnie realizują połączenia tel. stacjonarny-komórka za pomocą urządzeń FCT (są to np. niektórzy operatorzy VoIP).

PIIT prosi o interwencję

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji skierowała w tej sprawie pismo do pani prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W piśmie tym Izba poprosiła o podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie tym praktykom poprzez stosowne czynności kontrolne, przedstawienie propozycji regulacji ustawowych oraz przedstawienie problemu innym organom administracji państwowej zainteresowanym prawidłowym funkcjonowaniem sektora telekomunikacji w Polsce.

Izba wskazała na negatywne konsekwencje dla rynku telekomunikacyjnego jakie są związane ze stosowaniem urządzeń FCT. Zła jakość połączeń, brak możliwości prezentacji numeru wywołującego połączenie, brak możliwości zidentyfikowania abonenta oraz miejsca jego pobytu w przypadku połączenia z numerem 112 - to tylko niektóre z wymienianych przez Izbę złych następstw stosowania bramek GSM.

Streżyńska: bramki GSM to efekt wysokich cen!

Prezes UKE Anna Streżyńska potwierdziła już, że podległy jej Urząd dokona prawnej i rynkowej analizy problematyki wykorzystywania rozwiązań typu FCT przez operatorów stacjonarnych. Analiza ta wykaże, czy działalność tych operatorów nie pozostaje w sprzeczności z przepisami Prawa telekomunikacyjnego, jak również czy przy oferowaniu usług z wykorzystaniem urządzeń FCT nie dochodzi do naruszenia interesów konsumentów.

Urząd wskazuje jednak na to, że nie zawsze uda się zidentyfikować podmioty łamiące prawo, bo będzie to możliwe tylko wówczas, gdy fakt prowadzenia działalności telekomunikacyjnej został zgłoszony Prezesowi UKE.

Anna Streżyńska zaznaczyła również, że najlepszym sposobem rozwiązania problemów związanych z wykorzystywaniem urządzeń FCT byłoby obniżenie stawek interconnectowych, pobieranych od operatorów sieci stacjonarnych.

Zdaniem Prezes UKE do powstania problemu bramek GSM w naszym kraju przyczynił się fakt, że stawki za połączenia komórka-komórka są dużo niższe niż połączenia tel. stacjonarny-komórka. To zmusiło abonentów do poszukiwania alternatywnych rozwiązań umożliwiających obniżenie kosztów interconnectowych. Mimo obietnicy zajęcia się problemem Streżyńska zachęciła do dyskusji poświęconej dalszym obniżkom stawek F2M (czyli stawek połączeń tel. stacjonarny-komórka).