Co robimy ze starymi komórkami?
Co się dzieje z telefonami komórkowymi, których nie używamy? Ile energii można zaoszczędzić wykorzystując do produkcji telefonów przetworzone metale?
Co się dzieje z telefonami komórkowymi, których nie używamy?
Aby lepiej poznać podejście konsumentów do recyklingu i związane z nim zachowania, przeprowadzono w połowie 2008 roku ankietę globalną. Udział w niej wzięło 6500 osób z 13 krajów, m.in. Finlandii, Niemiec, Włoch, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Chin czy Brazylii. Podczas Forum Helen Castren podzieliła się wiedzą zaczerpniętą z ankiety - okazuje się, że tylko 3 proc. użytkowników oddaje telefony komórkowe do recyklingu, a 4 proc. wyrzuca urządzenia do śmieci.
Co robimy ze zużytymi komórkami?
44 proc. - trzyma u siebie telefony
24 proc. - oddaje telefony, np. rodzinie
16 proc. - sprzedaje
4 proc. - wyrzuca
3 proc. - oddaje do recyklingu
2 proc. - przerabia
8 proc. - inne
Ile energii można zaoszczędzić wykorzystując przetworzone metale?
Podczas Forum Helen Castren omówiła również wpływ wykorzystania przetworzonych metali na ilość energii i emisję szkodliwych substancji do atmosfery - okazuje się, że pozwala ono na oszczędność energii i zmniejszenie emisji od 60 do 90 proc. w porównaniu wykorzystaniem w produkcji nowych metali. Obecnie zużycie przetworzonych materiałów wynosi do 40 proc.
Czym jest ZIPSEE?
ZIPSEE jest branżowym związkiem pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszającym producentów, importerów i dystrybutorów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w tym firmę Nokia.