Galaxy S 4, HTC One, Xperia Z, iPhone 5 czy Lumia 920 - która ma najlepszy ekran?
Redaktorzy serwisu Phone Arena zestawili ze sobą wyświetlacze znajdujące się na pokładach najpopularniejszych smartfonów na rynku. Który wypadł najlepiej?
W porównaniu uwzględniono następujące modele:
- Samsung Galaxy S 4 z 5-calowym ekranem Full HD Super AMOLED.
- Apple iPhone 5 z 4-calowym ekranem Retina o rozdzielczości 1136 x 640.
- Sony Xperia Z z 5-calowym ekranem Reality Display o rozdzielczości Full HD.
- HTC One z 4,7-calowym ekranem Super LCD 3 o rozdzielczości Full HD.
- Samsung Galaxy S III z 4,8-calowym ekranem HD Super AMOLED o rozdzielczości 1280 x 720.
- Nokia Lumia 920 z 4,5-calowym ekranem PureMotion HD+ o rozdzielczości 1280 x 768.
Mimo że Samsung cały czas rozwija technologię Super AMOLED, ekrany tego typu pod względem jasności wciąż pozostają w tyle za ekranami LCD, które znajdują się w produktach konkurencji - redaktorzy zwrócili na to uwagę. iPhone 5, Xperia Z, HTC One i Lumia 920 mogą się poszczycić jaśniejszymi wyświetlaczami.
To oczywiście przekłada się na czytelność w pełnym słońcu. Testerzy podkreślają, że Super AMOLED nie wypada źle ze względu na świetny kontrast, jednak ekrany w modelach iPhone 5 oraz HTC One są zauważalnie lepsze.
Kąty widzenia
Pod tym względem naturalnie najgorzej wypada Xperia Z. Nie ma żadnych niespodzianek, bo smartfony Sony od dawna słyną z beznadziejnych kątów widzenia. Lumia 920 jest niewiele lepsza, bo jej ekran również momentalnie gubi jasność i kontrast, gdy lekko przechyli się urządzenie. Jest to efekt zastosowanego wypukłego szkła.
W przypadku pozostałych smartfonów walka jest bardziej wyrównana, jednak białe tła wyświetlane na Super AMOLED-ach w produktach Samsunga mają tendencję do przechodzenia w delikatny błękit, gdy patrzy się na ekran pod kątem. Kąty widzenia w modelach HTC One oraz iPhone 5 są wzorowe.
Rozdzielczość
Rozdzielczość ekranów flagowych smartfonów od dawna stoi na tak wysokim poziomie, że ewentualne różnice między nimi widać głównie na papierze. Najlepszy jest HTC One z 4,7-calowym ekranem o rozdzielczości Full HD, co przekłada się na zagęszczenie aż 468 pikseli na cal. Drugie miejsce zajmują ex aequo Galaxy S 4 oraz Xperia Z z 5-calowymi ekranami Full HD (441 ppi). Podium zamyka Lumia 920 z 4,5-calowym ekranem o rozdzielczości 1280 x 768 (332 ppi). Dalej są iPhone 5 (326 ppi) oraz Galaxy S III (306 ppi).
Warto zaznaczyć, że za górną granicę możliwości ludzkiego oka uważa się dostrzeżenie pojedynczych pikseli przy zagęszczeniu ok. 477 pikseli na cal. Dotyczy to jednak wyłącznie niewielkiej garstki ludzi na świecie. Dla zdecydowanej większości z nas wszystko powyżej 300 ppi to aż nadto.
Odwzorowanie kolorów
Według redaktorów serwisu Phone Arena najlepszym odwzorowaniem kolorów charakteryzują się wyświetlacze LCD zastosowane w modelach HTC One oraz iPhone 5. Wyświetlane na nich barwy zostały określone jako “superrealistyczne", a jednocześnie wyraziste i żywe. Poziom odwzorowania kolorów w przypadku Lumii 920 jest zadowalający, jednak są one mniej żywe. Podobnie jest z Xperią Z, jednak efekt psują w tym wypadku słabe kąty widzenia. AMOLED-y zawsze charakteryzowały się przesycaniem kolorów (co akurat ma swoich zwolenników), jednak wyświetlacz najnowszego flagowca Samsunga może się poszczycić o wiele bardziej naturalnymi barwami niż poprzednik.
Podsumowanie
Najlepszą jakość wyświetlanego obrazu zapewniają ekrany LCD zastosowane w smartfonach HTC One oraz iPhone 5. Super AMOLED z Galaxy S 4 został znacznie udoskonalony względem poprzednika, jednak wciąż nie jest idealny. Najgorzej wypada Xperia Z, której wyświetlacz charakteryzuje się bardzo słabymi kątami widzenia. Wiele osób uważa to za niedopuszczalne w smartfonach tej klasy, ponieważ to właśnie ten komponent gra w mobilnych urządzeniach pierwsze skrzypce.
Przy tym wszystkim należy oczywiście pamiętać, że mimo wszystko wyświetlacze, w które wyposażone są niemal wszystkie nowe flagowce, mają bardzo wysoki poziom, a większość różnic widać dopiero w bezpośrednim porównaniu.
Miron Nurski
komórkomania.pl