Gdzie płaci się najmniej za telefon?
Najmniejsze rachunki za telefon komórkowy płacą mieszkańcy Finlandii, Holandii i Szwecji. Kto płaci najwięcej i gdzie na liście najbardziej przyjaznych dla abonentów krajów znajduje się Polska?
Na czym oparto badania? OECD porównało ceny za 780 wykonanych rozmów, 600 wysłanych SMS-ów oraz 8 wiadomości MMS w kolejnych krajach OECD. Potem wyliczono średnią dla danego państwa. Co ważne, przy tworzeniu rankingu nie korzystano z promocyjnych połączeń, pakietów wiadomości tekstowych, ani nie brano pod uwagę zniżek na konkretne numery, doliczania minut etc. Pod uwagę wzięto standardowo stawkę i ofertę. Jak wypadła Polska?
Wbrew pozorom, całkiem nieźle - na liście 30 krajów Polska znalazła się na 12. miejscu, tuż za Japonią, a przed Turcją. Inne kraje z regionu wypadły gorzej, zajmując następujące miejsca - Węgry (16. miejsce), Słowacja (26. miejsce) i Czechy (27. miejsce). Najwięcej za używanie telefonów zapłacimy w Kanadzie (28. miejsce), Hiszpanii (29. miejsce) oraz Stanach Zjednoczonych (30. miejsce).
Średnia suma dotycząca Polski, jaką wyliczyło OECD, może zaskakiwać - ponieważ jest to 269 dolarów. Jednak w porównaniu do 500 dolarów w Kanadzie oraz 635 dolarów w USA - nie jest tak źle. Gdzie natomiast jest najtaniej:
Lista 5 najbardziej przyjaznych abonentom krajów:
Holandia 131 dolarów
Finlandia 131dolarów
Szwecja 137 dolarów
Dania 142 dolarów
Norwegia 165 dolarów
Widzimy zatem wyraźną dominację Skandynawii, która wraz z Holandią zajęła pierwsze miejsce w rankingu. Co ciekawe, według danych Communications Outlook, na które powołuje się serwis Cellular-News, między rokiem 2006 a 2008 ceny za połączenia spadły o około 27 proc. Bardzo lukratywnym źródłem dochodów okazują się być SMS-y.
ŁK