LTE Advanced - superszybka sieć mobilna

Ericsson zademonstrował Szwedzkiej Agencji Pocztowej i Telekomunikacyjnej (PTS) kolejny krok w rozwoju LTE, znany jako standard LTE Advanced.

LTE (określany także jako 4G), czy prawdziwy następca sieci 3G
LTE (określany także jako 4G), czy prawdziwy następca sieci 3GAFP

Podczas demonstracji, która została przeprowadzona w Kista w Szwecji, uzyskano ponad 10-krotnie większą szybkość transmisji w porównaniu z siecią LTE dostępną obecnie dla szwedzkich użytkowników. System, oparty na sprzęcie komercyjnym, działał z wykorzystaniem częstotliwości testowej dostarczonej przez PTS. Pozwoliło to firmie Ericsson po raz pierwszy zademonstrować nowe funkcje LTE Advanced, takie jak agregacja radiowych częstotliwości nośnych 3 x 20 MHz (zagregowana 60 MHz) w środowisku mobilnym.

- Szwecja znajduje się w czołówce jak chodzi o zastosowania szerokopasmowej komunikacji mobilnej. Szwecja wcześnie wprowadziła licencje na zharmonizowane widmo w pasmach 2,6 GHz i 800 MHz i była pierwszym krajem, w którym technologia LTE została wdrożona komercyjnie. Obecna demonstracja pokazuje, że technologie mobilnej komunikacji szerokopasmowej nadal szybko się rozwijają - powiedział Urban Landmark, dyrektor wydziału widma częstotliwości szwedzkiego regulatora PTS.

LTE Advanced jeszcze bardziej zwiększy szybkość i pojemność, które będą niezbędne w społeczeństwie sieciowym w następnych latach. Technologia ta jest zgodna z ogólnoświatowym standardem 3GPP Release 10. Niedawno Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) uznał także, że LTE Advanced jest jedną z technologii, które spełniają kryteria International Mobile Telecommunications. Przewiduje się, że pierwsze etapy wdrażania komercyjnego LTE Advanced będą realizowane w 2013 r.

- Ericsson zachęca wszystkich regulatorów do jak najwcześniejszego alokowania zharmonizowanego widma - powiedział Ulf Ewaldsson, wiceprezes i szef działu produktów radiowych (Product Area Radio) w firmie Ericsson.

Ulepszenia wprowadzone w LTE Advanced obejmują agregację częstotliwości nośnych i rozszerzone funkcje MIMO (multiple-input, multiple-output). Dla użytkownika oznacza to, że informacje mogą być pobierane i wysyłane znacznie szybciej, nawet przy dużym ruchu w sieci. W połączeniu z większą szybkością transmisji daje to użytkownikom dużo bogatsze możliwości.

System demonstracyjny był oparty na obsługującej wiele trybów i standardów radiowej stacji bazowej RS 6000 firmy Ericsson. Ruch był przesyłany na żywo pomiędzy stacją RSS i poruszającą się furgonetką, z której można było monitorować wydajność sieci. W demonstracji było wykorzystywane zagregowane pasmo 60 MHz (w dotychczasowych sieciach LTE jest to maksymalnie 20 MHz). Do pobierania danych było używane łącze MIMO 8x8.

W 2010 r., w którym technologia LTE została wdrożona komercyjnie, liczba użytkowników z dostępem do niej wzrosła od 0 do 150 milionów. Firma Ericsson dostarczyła większość komercyjnych sieci LTE i podpisała umowy z sześcioma z siedmiu największych (według łącznych przychodów w 2010 r.) światowych operatorów.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas