Nokia 7500 Prism - zwraca uwagę
Nokia 7500 Prism to telefon, który przede wszystkim zwraca uwagę swoim wyglądem, a głównie niestandardową klawiaturą.
Trzeba się do niej na początku trochę przyzwyczaić (szczególnie jeśli chce się szybko pisać wiadomości tekstowe). W dodatku pierwsze wrażenie po przejechaniu kciukiem po klawiaturze jest takie, że się zaraz rozsypie. No, ale na szczęście nic takiego nie miało miejsca. Według informacji znalezionych w sieci klawiatura ma przypominać diamenty.
Testowany telefon utrzymany był w czerni. Model jest stosunkowo długi (109 mm) i bardzo lekko (83 g). Do tego ma dość duży ekran (2-calowy, o rozdzielczości 240x320 px i palecie 16 mln kolorów, które są bardzo żywe). Tył obudowy także jest "ponacinany" w podobnym stylu, co klawiatura - materiałem użytym do jego wykonania jest plastik. Z boków telefonu są dwie listewki biegnące wokół obudowy. Jedna jest niklowana, a druga koloru niebieskiego. Listewka jest wymienna, w zestawie otrzymujemy jeszcze różową i zieloną (to chyba dla miłośników przebierania nie tylko siebie, ale i telefonu).
Co piękny może
Telefon obsługuje się dżojstikiem oraz przyciskami po prawej stronie obudowy(ściszania/pogłaśniania). Dżojstik okazał się nieco chybionym pomysłem. Jest za mały i za bardzo "schowany" w telefonie. Żeby poprawnie wybrać funkcję "wybierz" (jakkolwiek fatalnie to brzmi po polsku), czyli wcisnąć dżojstik, trzeba się mocno skupić. Ale po kilku próbach da się to uczynić. Gdy dłużej przyciśniemy "+" korzystamy z funkcji NIM (Naciśnij i mów, czyli Push to talk), a gdy "-" z funkcji wybierania głosowego kontaktów, lub funkcji. Urządzenie "rozumie" polską mowę, ale wymawiane przez niego znaczniki głosowe nieraz zupełnie nie przypominają tego, co miały oznaczać.
W dolnej podstawie znajduje się złącze miniUSB do wymiany danych, synchronizacji z PC, wejście ładowarki oraz wejście słuchawek 2.5 mm. W tylnej części obudowy jest umieszczony obiektyw aparatu, flash (nie ma opcji uruchamiania go jako latarki) oraz głośnik. Telefon ma slot pamięci microSD, ale żeby do niego się dostać, trzeba zdjąć pokrywę obudowy. Tak, żeby było łatwiej, szczególnie osobom mających poobcinane paznokcie (pilniczka takie osoby też raczej wtedy nie potrzebują). W zestawie znajdziemy też kartę pamięci 512 MB.
Z automatu szybciej
O ile pisanie wiadomości tekstowych na początku może stwarzać trudności, o tyle ich tworzenie jest mocno uproszczone. Na dole znajduje się pasek z piktogramami pozwalający wybrać odpowiednią akcję np.: wstawienie pliku zdjęcia, wideo, notatki kalendarza czy wizytówki. Jeśli jest to SMS i wstawimy obrazek, wiadomość automatycznie przełączy się na tryb MMS. Tekst wpisywany jest z polskimi znakami. Jednak gdy w opcjach "ustawienia wiadomości SMS" zaznaczymy "obsługa znaków: uproszczona" wiadomości będą wysyłane już bez polskich znaków, mimo iż przy tworzeniu wiadomości będziemy je widzieć.
Teksty możemy okraszać emotikonami ("opcje: wstaw symbol: buźka"). Są one wyświetlane także w otrzymanych wiadomościach (chyba że w ustawieniach zaznaczymy inaczej). Klawiatura jest podświetlana na biało dość silnym światłem. Przy okazji także, już dużo delikatniej, obramowanie przycisków, które są w kształcie trójkątów, co w ciemności daje fajny efekt. O zdarzeniach, które nam umknęły, typu wiadomość, połączenie jesteśmy informowani rozbłyskującą na biało, co kilka sekund, otoczką dżojstika.
A może chwila muzyki?
Nokia 7500 Prism to telefon multimedialny. Zawiera m.in. odtwarzacz muzyczny, wideo oraz radio. Odtwarzacz muzyczny ma znaną z innych Nokii bibliotekę mediów (katalogowanie po wykonawcach, albumach, gatunkach). Utwory można odtwarzać losowo, powtarzać bieżący utwór lub odtwarzać wszystkie po kolei. Dodatkowo jest korektor z predefiniowanymi ustawieniami: zwykły, pop, rock, jazz, klasyczna oraz dwoma zestawami możliwymi do edycji. Muzyka w słuchawkach brzmi czysto, ale nie ma takiej głębi jak np. E90. Można ją trochę wzbogacić przez włączenie opcji "rozszerzenie efektów stereo". Sam wygląd odtwarzacza możemy zmienić poprzez załadowanie jednej z pięciu skórek.
Telefon ma Bluetooth z profilem A2DP, więc muzykę możemy odtwarzać także na słuchawkach stereo w tym standardzie. Razem z telefonem otrzymujemy zestaw słuchawkowy z pilotem. Na ekranie głównym dłuższe przytrzymanie przycisku uruchomi tryb komend głosowych, no i oczywiście umożliwia odbiór i zakończenie rozmowy. Muzyka podczas tych akcji jest automatycznie ściszana, a po zakończeniu zgłoszenia. Słuchawki przydadzą się także do korzystania z wbudowanego radia. Przy pierwszym uruchomieniu możemy pozwolić na automatyczne wyszukanie stacji, opcja ta działa bardzo sprawnie. Jest także możliwość pobrania katalogu stacji z Internetu. Poza tym znajdziemy Visual Radio. Radio można ustawić jako budzik (w ustawieniach alarmu jako dźwięk wybieramy radio), warunkiem aby się włączyło, jest pozostawienie podłączonych słuchawek przewodowych.
Albo jedno, albo drugie
Telefon, jak większość dzisiejszych urządzeń, ma wbudowany aparat cyfrowy. Gdy go uruchomimy muzyka radia, odtwarzacza jest wyłączana, a po zakończeniu - włączana. Gdy bateria jest na wyczerpaniu - nie uruchomi się. Matryca ma 2 miliony pikseli. Zoom jest cyfrowy (8x), zdjęcia robione przy jego zastosowaniu mają rozdzielczość 240x320 px. Filmy można nagrywać w rozdzielczości 176x144 px lub 128x96px.
W opcjach możemy ustawić balans bieli (automatyczny, światło dzienne, wolframowy, fluorescencyjny), zastosować efekt (fałszywe kolory, skala szarooeci, sepia, negatyw, solaryzacja), skorzystać z samowyzwalacza (10 sek.) czy z flasha. Zrobione zdjęcie możemy przypisać do kontaktu, wysłać (jest skalowane do 640x480 px) jako MMS, lub edytować przez dodanie ramki (do wyboru jest ich dziewięć), tekstu (możemy ustawić styl, kolor, obrócić co 90 stopni), obrazka (do wyboru 12, np. piłka nożna, baloniki, obiekty te możemy skalować). Po ich dodaniu zdjęcia są zapisywane w rozdzielczości 183x244 px w formacie GIF.
Zastosowany flash to dioda świecąca ostrym światłem, czego efektem jest biała plama w prawej części fotki. Czas nagrywania filmów to 15 sek. lub uzależniony wielkością dostępnej pamięci. Jakość zdjęć nie zachwyca, są mało szczegółowe, zwłaszcza w dalszych planach, trzeba też dbać o czystość obiektywu, nie jest niczym osłonięty.
Piękny, ale nie bez wad
Pliki w Nokii 7500 Prism możemy przenosić między katalogami, ale już nie możemy ich kopiować. Po podłączeniu przez kabel USB z komputerem telefon może pracować jako pamięć masowa. USB jest w wersji 2.0 ale rzeczywista szybkość transferu nijak ma się do tych informacji. Transfer odczytu jest na poziomie 1 MB/s, zapisu 0.5 MB/s.
Transmisja danych działa w technologii EDGE (choć przecież dostępne są telefony obsługujące HSDPA). Wśród aplikacji znajdziemy przeglądarkę internetową Opera Mini oraz Yahoo! Go 2.0. Dzięki tej ostatniej aplikacji po rejestracji, mamy możliwość korzystania ze skrzynki mail, z fotobloga Flickr. Możemy także sprawdzić prognozę pogody, przejrzeć najnowsze wiadomości z kraju i ze świata. Dostępna wyszukiwarka teoretycznie umożliwia znalezienie określonych miejsc np. kina, a następnie pokazanie tej lokalizacji na mapie (cooe w stylu Google maps). Teoretycznie, bo na 10 prób ani razu nie udało się uzyskać pozytywnego rezultatu. Z ciekawych rzeczy - w aplikacjach znajdziemy jeszcze konwerter rozmiarów (ubrań, butów, itp.), zegar światowy, oraz sensor, czyli możliwość połączenia z innymi użytkownikami po Bluetooth posiadającymi tę aplikację (ale ciężko spotkać jeszcze osoby, które by jej używały). W ciągu testów telefon zaliczył dwa restarty obydwa przy włączonej muzyce i włączonym Bluetooth. Jednym słowem, ładny telefon, ale...
PLUSY
- design, wyróżniający się na tle innych telefonów
- wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i paletą 16 mln kolorów
- ilość funkcji
MINUSY
- nie wszystkie funkcje działają jak należy (nawet wygaszacz ekranu)
- klawiatura może nie wytrzymać intensywnego użytkowania
- tylko EDGE
TECHNIKALIA
Częstotliwość działania:
Działanie trójzakresowe w sieciach EGSM 900/GSM 1800/1900 i EGSM 850
Bateria: BL-4B
Czas rozmów do 2,8 godz. Czas czuwania do 280 godzin
Transmisja danych EDGE
GPRS: klasy 10 HSCSD (High-Speed Circuit- Switched Data)/CSD (Circuit-Switched Data)
Pamięć wewnętrzna o pojemności 30 MB dostępna dla użytkownika
Karta pamięci: MicroSD do 2 GB