Xiaomi patentuje zupełnie nowy interfejs dla smartfonów będącymi wyświetlaczami

Nakładka interfejsu użytkownika MIUI już niebawem doczeka się poważnych zmian, a wszystko za sprawą konieczności opracowania interfejsu dla nowego typu urządzeń.

Xiaomi patentuje zupełnie nowy interfejs dla smartfonów będącymi wyświetlaczami
Xiaomi patentuje zupełnie nowy interfejs dla smartfonów będącymi wyświetlaczamiGeekweek

Innowacje na rynku smartfonów zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie ze strony użytkowników, szczególnie jeśli chodzi o wprowadzanie zupełnie nowych technologii, jak choćby elastyczne składane ekrany. Jakiś czas temu swoją propozycję przyszłości zaprezentowało również Xiaomi, a mianowicie model Mi MIX Alpha, który jednak nieco różni się od konkurencji ze strony Galaxy Fold od Samsunga czy Mate X od Huawei. W tym przypadku nie mamy bowiem do czynienia ze składanym smartfonem, ale takim, który praktycznie nie ma obudowy, bo cały jest ekranem.

Producent wycenił swój smartfon na ponad dziesięć tysięcy złotych, ale jego dostępność jest mocno limitowana, więc nawet osoby dysponujące taką kwotą, mogą mieć problem z jego zakupem. I w sumie to trudno się temu dziwić, bo przed Xiaomi jeszcze wiele pracy, aby Mi MIX Alpha stało się urządzeniem w pełni wykorzystującym swój potencjał. I choć wiemy już, że firma zastąpiła fizyczne przyciski ekranowymi ikonami i zadbała o inteligentny algorytm, który zapobiega przypadkowym kliknięciom, to zostało jej jeszcze wiele pracy w zakresie oprogramowania.

Obecna nakładka nie pozwala na zastosowanie wszystkich przewidzianych funkcjonalności, dlatego Xiaomi musi opracować jej nową wersję - w sieci właśnie pojawił się wniosek patentowy firmy, który dotyczy „graficznego interfejsu użytkownika”. Ten doczekał się akceptacji 13 grudnia tego roku, więc śmiało można zakładać, że nowe MIUI zadebiutuje w Mi MIX Alpha. Towarzyszące mu zdjęcia sugerują, że producent skupia się na opcjach dla dodatkowych ekranów, m.in. tego znajdującego się na boku. Możemy zobaczyć m.in. ikony dla odtwarza muzyki, aparatu, pogody i szybkiego dostępu.

We wniosku możemy też przeczytać, że przód, tył, prawy i lewy bok smartfona są wyświetlaczami. Powiadomienia systemowe są tu wyświetlane z lewej strony urządzenia, podczas gdy skróty do akcji systemowych znajdziemy z prawej, a wszystko to dynamicznie zmienia się pod wpływem naszych aktywności. Jak pokazują zdjęcia, ze skrótów z prawej strony ekranu można skorzystać do robienia zdjęć, kręcenia filmów, robienia screenshotów, dostosowania głośności czy kontrolowania muzyki. Co więcej, takie informacje, jak sygnał, pogoda, czas czy bateria są wyswietlane na lewym i prawym ekranie.

Źródło: GeekWeek.pl/Gizchina / Fot. YouTube/TechTalkTV

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas