Zrób dobrze pierwsze ładowanie telefonu. Bateria ci podziękuje

Andrzej Zasadni

Oprac.: Andrzej Zasadni

Pierwsze ładowanie telefonu wydaje się nieskomplikowanym procesem. Kupujemy telefon, podłączamy, ładujemy, odłączamy. To jednak prosta droga do tego, by zacząć szkodzić baterii w smartfonie już podczas pierwszego ładowania. To wymaga od właściciela nieco więcej ostrożności oraz uwagi, jeżeli po kilku miesiącach używania nowego telefonu nie chcemy irytować się problemami z baterią. Podpowiadamy, jak dobrze przeprowadzić pierwsze ładowanie telefonu i jak dbać o ten akumulator na co dzień.

Jak ładować nowy telefon, by bateria trzymała dłużej?
Jak ładować nowy telefon, by bateria trzymała dłużej? Picsel123RF/PICSEL

Jak ładować nowy telefon?

Ładowanie nowego telefonu nie wymaga konieczności wcześniejszego rozładowania urządzenia. To nieaktualna koncepcja, która wynikała z tego, że w przypadku starszych modeli z bateriami niklowo-kadmowymi taka potrzeba rzeczywiście była. Aktualnie popularne modele telefonów mają akumulatory litowo-jonowe. Jaka jest różnica? Przede wszystkim te charakteryzują się wysoką wydajnością podczas ładowania, dużą pojemnością i niską wagą. Dodatkowo nowe baterie nie posiadają już "efektu pamięci", który stosowany był w ogniwach niklowo-kadmowych. Nie trzeba więc ich rozładowywać. Jak ładować nowy telefon? 

Przede wszystkim należy korzystać z dedykowanej ładowarki. Ta oryginalna, dołączona do telefonu, to przede wszystkim gwarancja, że zarówno napięcie, jak i natężenie prądu będą odpowiednie, a ładowarka będzie kompatybilna z baterią. To z kolei znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnej awarii. Jak ładować nowy telefon? Z jednej strony nowe urządzenia nie mogą być ładowane do 100%, a z drugiej, rozładowywane do 0%. Te skrajności podczas ładowania telefonu oznaczają skrócenie żywotności baterii.

Jak ładować telefon, żeby bateria trzymała dłużej?

Na początek warto przyjąć zasadę, aby ładować telefon w zakresie od 15-20% do 80-90%. Dzięki temu nie dojdzie do nadmiernego przeciążenia baterii, które jest najwyższe właśnie przy wspomnianych wcześniej wartościach granicznych. Bateria będzie trzymała dłużej. Ładowanie jej na 100% grozi uszkodzeniem ogniw.

Jak ładować telefon, żeby bateria trzymała dłużej? Warto również wiedzieć, że częste podłączanie do ładowania również obniża żywotność baterii. Z drugiej strony, ładowanie telefonu przez całą noc w dłuższej perspektywie także obniży wydajność. Dodatkowo urządzenie może się przegrzać, ponieważ nie ma możliwości "odłożenia" energii płynącej z gniazdka. A to niebezpieczne, chociażby ze względu na ryzyko pożaru. Dlatego po naładowaniu należy zawsze odłączać smartfon od ładowarki.

Telefon najlepiej ładować w momencie, gdy temperatura otoczenia nie jest bardzo wysoka lub niska. Idealnie dla baterii będzie, jeśli wynosi około 20 stopni. Jak ładować telefon? Koniecznie należy unikać ładowania na silnym słońcu i w pobliżu grzejnika. Nie należy również przykrywać telefonu kołdrą czy kocem. Co zrozumiałe, otwory wentylacyjne w urządzeniu nie mogą być zakryte podczas ładowania.

Jak dbać o baterię w telefonie?

Warto unikać wysokich temperatur. Mowa tutaj nie tylko o wspomnianym nagrzaniu w silnym słońcu, ale także o szybkim ładowaniu. Nowoczesne smartfony mają taką funkcję, mim to baterie litowo-jonowe bardzo nie lubią przegrzania, a szybkie ładowanie to znaczny skok temperatury. Warto więc korzystać z szybkiego ładowania baterii Quick Charge tylko w sytuacjach, kiedy rzeczywiście jest to konieczne.

Jak dbać o baterię w telefonie? Te litowo-jonowe nie lubią także mrozów, dlatego nie należy zostawiać smartfonu na zewnątrz przy niskich temperaturach. Ważne jest jednocześnie unikanie niefabrycznych ładowarek. Oczywiście nie należy także przeciążać baterii. Dlatego, w sytuacjach kryzysowych, gdy poziom baterii niebezpiecznie spada, dobrze wyłączyć niektóre funkcje jak WiFi, GPS, Bluetooth czy NFC oraz zmniejszyć jasność wyświetlacza. Jak dbać o baterię w telefonie? Należy również przyjrzeć się aplikacjom - część z nich to prawdziwe "pożeracze" energii.

Przeczytaj również:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas