Bawią cię mroczne żarty? Być może jesteś inteligentniejszy niż inni

Ludzie z mrocznym poczuciem humoru z reguły bywają nierozumiani przez otoczenie, czasem nawet postrzegani jako dziwacy. Nie mają jednak czym się przejmować, bo oprócz tego, że w czarnym humorze generalnie nie ma nic złego, może on świadczyć o wyższej inteligencji.

Zamiłowanie do mrocznego humoru może oznaczać wysoką inteligencję
Zamiłowanie do mrocznego humoru może oznaczać wysoką inteligencję123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu opublikowali, na łamach czasopisma "Cognitive Processing", wyniki badań na temat cech osobowości osób z mrocznym poczuciem humoru. 156 uczestników zostało najpierw poproszonych o ocenę 12 humorystycznych obrazków autorstwa popularnego niemieckiego rysownika. Badani mieli także podzielić się opinią o żarcie przedstawionym na każdej ilustracji.

Na tej podstawie oceniono, co bawi danego uczestnika, czyli określono jego poczucie humoru. Następnie dokonano analizy badanych pod kątem ich ilorazu inteligencji, poziomu agresji i zdolności logicznego myślenia.

Szybko okazało się, że osoby, które bawił czarny humor, plasują się wyżej na skali inteligencji i niżej na skali agresji niż inni uczestnicy eksperymentu.

Odpowiednio badani o "przeciętnym" poczuciu humoru, czyli takim bez żadnych ekstremalnych odchyleń w którąkolwiek stronę, odznaczali się przeciętną na tle innych zdolnością logicznego myślenia oraz agresją.

Osoby, które nie rozumiały obrazków z mrocznym, wymagającym nieco analizy i pojmowania sarkazmu  nie odstawały bardzo od reszty pod względem inteligencji, ale osiągnęły wysoki wynik w analizie tendencji do zachowań agresywnych.

Zdaniem naukowców zrozumienie czarnego humoru wymaga trochę myślenia123RF/PICSEL

- Przetwarzanie humorystycznych treści jest skomplikowanym zadaniem dla naszego mózgu związanym z pozyskiwaniem informacji, rozumieniem i procesowaniem ich - wyjaśniają autorzy badań. - Wiele zależy tu od aspektów emocjonalnych i kognitywistycznych.

- Szczególnie treści z zakresu tak zwanego "czarnego humoru" stawiają spore wymaganie dla naszych ośrodków poznawczych - czytamy dalej w raporcie. - Można założyć, że te wymagania pobudzają pracę mózgu i mogą służyć jako wyznacznik jego zdolności do wielowymiarowego, niekonwencjonalnego, analitycznego myślenia. Zdolność do szybkiego przeanalizowania przedstawionej w żarcie sytuacji, przetworzenia samego żartu i zrozumienia go świadczy o elastyczności i sprawności umysłowej.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas