Będą szczepienia przeciwko RSV dla dzieci i niemowląt. Jest zgoda

Na początku maja informowaliśmy o pierwszej - poprzedzonej 60 latami badań - zatwierdzonej szczepionce przeciwko RSV (syncytialny wirus oddechowy) dla osób dorosłych, a teraz dołącza do niej także terapia antygenowa dla dzieci i niemowląt.

Na początku maja informowaliśmy o pierwszej - poprzedzonej 60 latami badań - zatwierdzonej szczepionce przeciwko RSV (syncytialny wirus oddechowy) dla osób dorosłych, a teraz dołącza do niej także terapia antygenowa dla dzieci i niemowląt.
Szczepionka przeciw RSV dla dzieci zatwierdzona przez FDA /123RF/PICSEL

Jak informowaliśmy przy okazji szczepionki Arexvy, nad którą brytyjska firma GSK pracowała od 60 lat, choroba wywołana przez wirus RSV u większości populacji przebiega łagodnie, dając objawy typowe dla infekcji górnych dróg oddechowych, czyli ból gardła, katar i kaszel, a większość chorych wraca do zdrowia w ciągu jednego do dwóch tygodni. Niestety w przypadku niemowląt, osób z zaburzeniami odporności (np. z chorobami płuc, serca lub cukrzycą), dzieci i osób starszych może być dużo bardziej niebezpieczna, prowadząc do ciężkiej postaci zapalenia płuc z dusznością, bezdechem i zmianami w tkance piersiowej, która często wymaga użycia respiratora.

Reklama

Szczepionka przeciw RSV dla dzieci zatwierdzona

W tej formie u dzieci charakteryzuje się wysoką śmiertelnością na poziomie 37 proc., a ogólne statystyki wyglądają następująco - w Europie co roku odnotowuje się około 250 tys. hospitalizacji i 17 tys. zgonów z powodu RSV u osób w wieku 65 lat i starszych, a w Stanach Zjednoczonych choroba zabija każdego roku średnio 100-300 dzieci w wieku poniżej 5 lat i 6 do 10 tys. dorosłych w wieku powyżej 65 lat oraz powoduje od 60 do 120 tys. przyjęć do szpitali. Nic więc dziwnego, że różne ośrodki badawcze od lat próbują opracować skuteczną szczepionkę przeciwko RSV. 

I wygląda na to, że ostatnie miesiące były tu przełomowe, bo najpierw Amerykańska Agencja Żywności i Leków i Europejska Agencja Leków wydały pozytywną opinię produktowi Arexvy, a teraz FDA zatwierdziła również terapię przeciwciałami Sanofi-AstraZeneca o nazwie Beyfortus u niemowląt i małych dzieci. Będzie ona podawana niemowlętom, urodzonym w trakcie lub przed pierwszym sezonem RSV oraz u dzieci do 24 miesiąca życia, które pozostają podatne na ciężkie choroby RSV przez drugi taki sezon.

Warto tu podkreślić, że w Stanach Zjednoczonych dostępna była już jedna terapia zapobiegawcza RSV dla niemowląt wysokiego ryzyka, a mowa o szwedzkim środku o nazwie Synagis, która wymagała jednak comiesięcznych zastrzyków - Beyfortus to zaś długo działająca terapia, którą można podawać raz na sezon, aby zapobiegać zakażeniom niezależnie od dodatkowych schorzeń u niemowląt.

FDA informuje też, że zgoda opiera się na trzech badaniach, które wykazały zmniejszenie o 74,5 proc. częstości występowania u niemowląt infekcji dolnych dróg oddechowych wymagających opieki medycznej. Jednocześnie należy mieć świadomość, że terapia zawiera ostrzeżenia dotyczące możliwych poważnych nadwrażliwości, dlatego powinna być podawana pod ścisłą kontrolą lekarza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: RSV | wirus RSV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy