Bez pracy życie nie ma sensu
Już z Księgi Życia wiemy, że ten, kto pracuje zbiera dobre plony, ten, kto marnuje czas zostaje bez niczego. Ale czy praca daje nam tylko korzyści materialne? Czy praca może jest sposobem na życie, innym dla każdego z nas?
Jak wiele kobiet, tak i wielu mężczyzn dokładnie tak odpowie na proste pytanie "Dlaczego Pan/Pani pracuje?". Dobrze wiemy, że to właśnie praca daje nam możliwość normalnego funkcjonowania, na codzień w naszych rodzinach w naszym społeczeństwie. Głównie pracujemy dla pieniędzy. To one pozwalają nam na życie. Bawimy się, bo mamy na to czas. Mamy czas, bo mamy wolne od pracy. Pracujemy, bo dostajemy za to pieniądze. Gdy mamy pieniądze, możemy zaspokoić nasze podstawowe fizyczne potrzeby, jak jedzenie, picie, zachowanie higieny, ale także zapewnienie sobie innych dóbr. Jemy - żyjemy. Wszystko sprowadza się do tego, że chcąc nie chcąc, pracować musimy. Praca pozwala nam przetrwać. A przecież nasze życie to ciągła walka o przetrwanie, chcąc utrzymać się na powierzchni musimy pracować.
Dobrze wiemy, że praca jest dla nas ważna. Ale czy dobrze się dzieje, gdy staje się najważniejsza? Niestety często praca przysłania nam dosłownie wszystko. Nie oznacza to, że nic dla nas nie ma już znaczenia, ale jednak praca jest stawiana wyżej niż szczęście rodzinne lub osobiste, niż nasza godność ludzka i wzajemny szacunek, jakim powinniśmy się darzyć, a wreszcie ważniejsza niż zdrowie. Jeśli praca przysłania nam dosłownie wszystko, musimy się zastanowić, czy nie dobrze by było zmienić tor myślenia i nad tym, co naprawdę jest w życiu dla nas najważniejsze. O uczuciach, wzajemnych relacjach, wspólnie spędzanym z bliskimi czasie, którego nie da sie już cofnąć i radości przeżywania niepowtarzalnych chwil. Dla każdego z nas mogą to być bardzo różne momenty, naszego człowieczego bytu. Jednak zawsze to one sprawiają, że chce nam się żyć. Chce nam się też pracować. A dobra praca nie może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Dobra praca ma nam stwarzać najlepsze warunki do utrzymania nas jak najdłużej w najlepszej formie. Jeśli nie z naszej woli pracujemy codziennie w warunkach, które niekorzystnie i w wyraźny sposób wpływają na naszą formę lub jeśli świadomie, czasem na własne życzenie wyniszczamy swój organizm, powinniśmy się zastanowić nad dalszym takim biegiem spraw. Bo, o ile pracę zawsze możemy zmienić, to zdrowia raz utraconego już nie odzyskamy. Dlatego warto jest zapoznać się choćby z podstawowymi przepisami z zakresu prawa pracy, które wyraźnie wskażą nam prawidłowe realizowanie swoich codziennych zawodowych obowiązków. Z taką choćby minimalną wiedzą, zawsze będziemy bardziej świadomi i silniejsi w ewentualnej konfrontacji z nieprzychylną, choć niekoniecznie, postawą naszych przełożonych.
Czym byłby wyczekiwany, tak bardzo upragniony, a nierzadko wymarzony wręcz urlop, gdyby nie nasza praca. Po to każdego dnia stajemy na wysokości powierzanych nam zadań, po to walczymy z przeciwnościami i kłodami rzucanymi nam pod nogi w życiu zawodowym, żeby móc poczuć prawdziwą radość z wolnego czasu. A im dłużej wyczekiwany urlop, tym bardziej doceniany. I fakt, że przydałoby się go nam zdecydowanie więcej, niż dość często mamy możliwość z niego korzystać, ale zawsze urlop jest okresem, który dodaje nam nowych sił witalnych, dodaje nam energii, która nie tylko ubogaca nasz prywatny czas, ale także regeneruje nas do obowiązków, które czekają już tylko na nasz powrót. I choć dla wielu z nas taki układ, brzmi bardzo fatalnie, jest wręcz wyrocznią, ma to jednak jakiś sens. Jak widać praca ma dla nas olbrzymie znaczenie na każdym kroku naszej codzienności. Każdego dnia oddając się bezwładnie w ręce tej olbrzymiej machiny napędzającej cały świat, pracy rąk ludzkich, zdajemy sobie sprawę, że nawet, jeśli nasza praca nie jest tą jedyną, wymarzoną pracą, to przecież ma sens. Bez względu na to, czy dzień za dniem walczymy z opornością ciał stałych i wylewamy litry potu, czy sięgając do głębi naszej duszy szukamy podpowiedzi na sukces, czy poddajemy się schematom, bez których moglibyśmy nie przetrwać ani jednego dnia, zawsze nasza praca ma sens. Ktoś dzięki nam ma szansę na codzienny zwykły chleb, ktoś ma szansę na zdrowie, ktoś inny na relaks, na uzyskanie zadowolenia z własnych starań i osiągnięć, na spokojny byt, na odrobinę szczęścia. Musimy pamiętać, że każda godzina naszej pracy jest o wiele bardziej cenna, niż podana na comiesięcznym kwitku przeliczona stawka wynagrodzenia. A jeśli wykonujemy ją z wyjątkową chęcią, nawet pasją, jeśli sprawia nam przyjemność i daje możliwość na zapewnienie podstawowych warunków życia, jeśli w nasze miejsce pracy jest miejscem, do którego zwyczajnie chcemy codziennie wracać, to mamy ogromne szczęście. Jak powiedział kiedyś węgierski pisarz József Eotvos Drzewo najlepiej rośnie, gdy stoi, człowiek, gdy pracuje ...