Bramkarze postrzegają świat inaczej. To kwestia mózgu

Naukowcy twierdzą, że mózgi bramkarzy są w stanie szybciej łączyć sygnały pochodzące z różnych zmysłów, co prawdopodobnie leży u podstaw wyjątkowych zdolności na boisku.

Bramkarze myślą szybko i nieszablonowo. To kwestia mózgu
Bramkarze myślą szybko i nieszablonowo. To kwestia mózguAFP

Bramkarz to najbardziej wyspecjalizowana pozycja w piłce nożnej, której głównym celem jest powstrzymanie przeciwnika przed zdobyciem bramki. Jednak choć poprzednie badania uwypukliły różnice w profilach fizjologicznych oraz wynikach bramkarzy i innych zawodników, dopiero teraz wykazano, że mają oni odmienne zdolności percepcyjne i kognitywne. Wydaje się, że są oni w stanie szybciej łączyć sygnały z różnych zmysłów, co prawdopodobnie leży u podstaw wyjątkowych zdolności na boisku.

W przeciwieństwie do innych piłkarzy, od bramkarzy wymaga się podejmowania tysięcy bardzo szybkich decyzji w oparciu o ograniczone lub niekompletne informacje zmysłowe
powiedział Michael Quinn, były bramkarz irlandzkiej Premiership, który obecnie studiuje na Uniwersytecie w Dublinie, starając się zdobyć tytuł magistra w neurologii behawioralnej.

Bramkarze myślą szybko i nieszablonowo

Podejrzewając, że zdolność ta może zależeć od możliwości łączenia informacji pochodzących z różnych zmysłów, Quinn i badacze z Dublin City University i University College Dublin zrekrutowali 60 zawodowych bramkarzy, zawodników z pola i dobranych pod względem wieku zwykłych osób, niebędących piłkarzami, na których przeprowadzono serię testów, szukając różnic w ich zdolności do rozróżniania dźwięków i błysków. 

Dzięki temu oszacowali ramy czasowe, w których różne sygnały sensoryczne łączą się w mózgu. Wyniki opublikowane w Current Biology pokazują, że bramkarze mają węższe okno czasowe w porównaniu z piłkarzami z pola i osobami niegrającymi w piłkę nożną.

Bramkarze lepiej radzili sobie też z oddzielaniem sygnałów sensorycznych, co może wynikać z konieczności podejmowania szybkich decyzji na podstawie informacji wzrokowych i słuchowych napływających w różnym czasie.

Bycie bramkarzem wymaga w dużym stopniu zaangażowania wielu zmysłów. Wymaga to nie tylko informacji wizualnych, ale także słuchowych - a w niektórych przypadkach w ogóle nie widzą piłki i muszą jedynie wykorzystać odgłos piłki, aby jak najlepiej odgadnąć, gdzie może się ona polecieć
twierdzi David McGovern, psycholog z Dublin City University, który kierował badaniem.

Nie jest jeszcze jasne, czy różnice te wynikają z rygorystycznych programów treningowych zawodowych bramkarzy, czy też z naturalnych umiejętności, które przyciągają młodych zawodników do zostania bramkarzami.

Co więcej, w obecnym badaniu uwzględniono wyłącznie zawodników płci męskiej, ale zespół ubiega się o fundusze na badanie zawodniczek i ma nadzieję sprawdzić również, czy gracze na innych wysoce wyspecjalizowanych pozycjach, takich jak napastnicy i środkowi obrońcy, również wykazują różnice w percepcji.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Trwają prace archeologiczneAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas