Bramkarze postrzegają świat inaczej. To kwestia mózgu

Naukowcy twierdzą, że mózgi bramkarzy są w stanie szybciej łączyć sygnały pochodzące z różnych zmysłów, co prawdopodobnie leży u podstaw wyjątkowych zdolności na boisku.

Naukowcy twierdzą, że mózgi bramkarzy są w stanie szybciej łączyć sygnały pochodzące z różnych zmysłów, co prawdopodobnie leży u podstaw wyjątkowych zdolności na boisku.
Bramkarze myślą szybko i nieszablonowo. To kwestia mózgu /AFP

Bramkarz to najbardziej wyspecjalizowana pozycja w piłce nożnej, której głównym celem jest powstrzymanie przeciwnika przed zdobyciem bramki. Jednak choć poprzednie badania uwypukliły różnice w profilach fizjologicznych oraz wynikach bramkarzy i innych zawodników, dopiero teraz wykazano, że mają oni odmienne zdolności percepcyjne i kognitywne. Wydaje się, że są oni w stanie szybciej łączyć sygnały z różnych zmysłów, co prawdopodobnie leży u podstaw wyjątkowych zdolności na boisku.

Bramkarze myślą szybko i nieszablonowo

Podejrzewając, że zdolność ta może zależeć od możliwości łączenia informacji pochodzących z różnych zmysłów, Quinn i badacze z Dublin City University i University College Dublin zrekrutowali 60 zawodowych bramkarzy, zawodników z pola i dobranych pod względem wieku zwykłych osób, niebędących piłkarzami, na których przeprowadzono serię testów, szukając różnic w ich zdolności do rozróżniania dźwięków i błysków. 

Reklama

Dzięki temu oszacowali ramy czasowe, w których różne sygnały sensoryczne łączą się w mózgu. Wyniki opublikowane w Current Biology pokazują, że bramkarze mają węższe okno czasowe w porównaniu z piłkarzami z pola i osobami niegrającymi w piłkę nożną.

Bramkarze lepiej radzili sobie też z oddzielaniem sygnałów sensorycznych, co może wynikać z konieczności podejmowania szybkich decyzji na podstawie informacji wzrokowych i słuchowych napływających w różnym czasie.

Nie jest jeszcze jasne, czy różnice te wynikają z rygorystycznych programów treningowych zawodowych bramkarzy, czy też z naturalnych umiejętności, które przyciągają młodych zawodników do zostania bramkarzami.

Co więcej, w obecnym badaniu uwzględniono wyłącznie zawodników płci męskiej, ale zespół ubiega się o fundusze na badanie zawodniczek i ma nadzieję sprawdzić również, czy gracze na innych wysoce wyspecjalizowanych pozycjach, takich jak napastnicy i środkowi obrońcy, również wykazują różnice w percepcji.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama