Był członkiem tragicznej wyprawy z 1845 r. DNA ujawniło jego tożsamość

Członek ekspedycji z 1845 r. został zidentyfikowany przez badaczy na podstawie próbki DNA żyjącego potomka. Uważa się, że kości wydobyte z odległego kopca arktycznego należą do Jamesa Fitzjamesa, XIX-wiecznego odkrywcy i jednego z kapitanów HMS Erebus i HMS Terror.

Po trzech latach uwięzienia w lodzie i wyczerpaniu zapasów, załoga statków została zmuszona do porzucenia okrętów
Po trzech latach uwięzienia w lodzie i wyczerpaniu zapasów, załoga statków została zmuszona do porzucenia okrętów123RF/PICSEL

Drugi członek tragicznej i słynnej - ostatnio także przez serial Amazona - wyprawy przez Arktykę Kanadyjską został zidentyfikowany przez naukowców dzięki próbce DNA pochodzącej od żyjącego potomka. Przypuszczają oni, że odnalezione w odległym arktycznym, kamiennym kurhanie kości należą do XIX-wiecznego badacza Jamesa Fitzjamesa. Był on jednym z dowódców dwóch statków brytyjskiego odkrywcy Sir Johna Franklina, które zaginęły latem 1845 roku.

W 1845 roku Sir John Franklin, oficer brytyjskiej Royal Navy, wyruszył z dwiema jednostkami i 129 ludźmi w kierunku Terytoriów Północno-Zachodnich, aby wytyczyć Przejście Północno-Zachodnie. Jeśli trasa zostałaby prawidłowo zmapowana, umożliwiłaby żeglarzom podróż z Atlantyku na Pacyfik przez lodowaty krąg polarny - niestety wyprawa szybko zmieniła się w tragiczną opowieść o głodzie i śmierci, bo śmiałkowie nigdy z niej nie wrócili.

Arktyka okazała się pułapką

Sir John Franklin zmarł w trakcie wyprawy, a Fitzjames był jednym z dwóch mężczyzn, którzy przejęli dowodzenie. Gdy statki HMS Erebus i HMS Terror utknęły w lodzie, pomagał 105 członkom załogi w próbie ucieczki z Arktyki, niestety nieudanej. Sir James Fitzjames był również współautorem ostatniej znanej wiadomości z wyprawy:

Sir John Franklin zmarł 11 czerwca 1847 roku, do tej pory straciliśmy dziewięciu oficerów i 15 ludzi... (My) wyruszamy jutro, 26-go, w kierunku rzeki Backs Fish
pisał.

Co ciekawe, pomimo intensywnych poszukiwań jeszcze w XIX wieku, okręty zostały odnalezione dopiero kilka lat temu - w 2014 roku udało się zlokalizować wrak HMS "Erebus", a dwa lata później HMS "Terror".

Identyfikacja szczątków odkrywcy

Szczątki Jamesa Fitzjamesa zostały zidentyfikowane przez badaczy z Uniwersytetu Waterloo i Uniwersytetu Lakehead przy użyciu analiz genealogicznych. Było to możliwa dzięki próbce DNA od żyjącego potomka, która pasowała do DNA odkrytego na stanowisku archeologicznym na Wyspie Króla Wilhelma, gdzie znaleziono 451 kości należących do co najmniej 13 członków wyprawy.

Pracowaliśmy z wysokiej jakości próbką, która pozwoliła nam wygenerować profil chromosomu Y i mieliśmy szczęście uzyskać dopasowanie
powiedział Stephen Fratpietro z laboratorium Paleo-DNA Uniwersytetu Lakehead.

Fitzjames jest jednak dopiero drugim członkiem tej grupy 105 osób, którego tożsamość została potwierdzona - pierwszym był John Gregory, inżynier z HMS Erebus, którego zespół zidentyfikował w 2021 roku. Badacze kontynuują poszukiwania dalszych dopasowań DNA do odnalezionych szczątków, bo jak przekonują każde takie "trafienie" dostarcza nowych informacji o smutnym zakończeniu tej wyprawy.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas