Coś ciekawego dzieje się na Marsie. Obraca się coraz szybciej

Dzień na Marsie trwa o ok. 37 minut dłużej niż dzień na Ziemi, ale wygląda na to, że za jakiś czas może się to zrównać. Dane z lądownika InSight ujawniły bowiem, że dni na Czerwonej Planecie stają się coraz krótsze, ale naukowcy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje.

Dni na Ziemi coraz dłuższe, a na Marsie odwrotnie. Czerwona planeta obraca się coraz szybciej.
Dni na Ziemi coraz dłuższe, a na Marsie odwrotnie. Czerwona planeta obraca się coraz szybciej.123RF/PICSEL

InSight to bezzałogowy lądownik wysłany na Marsa w 2018 roku w ramach programu Discovery, którego zadaniem były badania geofizyczne Czerwonej Planety, w szczególności sejsmologiczne. Co prawda, 11 grudnia ubiegłego roku sonda wysłała ostatnie zdjęcie z powierzchni Marsa, a 15 grudnia po raz ostatni odpowiedziała na polecenia wysłane z Ziemi, więc NASA uznała jej misję za zakończoną (głównie przez brak mocy wynikający z oblepienia paneli słonecznych pyłem), ale dostarczonych przez nią danych wystarczy na jeszcze wiele lat badań naukowych.

Coś ciekawego dzieje się na Marsie

Część dotyczy danych zebranych przez parę anten radiowych, które mogą pomóc w pomiarze rotacji Marsa - urządzenia te komunikowały się z ziemskim systemem Deep Space Network NASA i pozwalały mierzyć rozciąganie i skracanie fal radiowych na obracającej się planecie. To efekt Dopplera, czyli zjawisko fizyczne polegające na powstawaniu różnicy częstotliwości fali wysyłanej przez jej źródło oraz częstotliwości fali rejestrowanej przez obserwatora, który porusza się względem tego źródła.

Zespół przeanalizował dane zebrane podczas pierwszych 900 marsjańskich dni InSight i skorygował je o inne czynniki, takie jak wiatr słoneczny i wilgoć w ziemskiej atmosferze. Na tej podstawie naukowcy mogli zidentyfikować zmiany, które można było przypisać wyłącznie zmianom prędkości obrotu Marsa.

To, czego szukamy, to zmiany, które wynoszą zaledwie kilkadziesiąt centymetrów w ciągu marsjańskiego roku. Akumulowanie tych zmian zajmuje bardzo dużo czasu i dużo danych
powiedział Sebastien Le Maistre, główny autor badania.

Ale udało się, po wielu analizach naukowcy byli w stanie wykryć, że rotacja Marsa przyspiesza, choć o bardzo niewielką wartość, tj. 4 milisekundy kątowe rocznie, co z kolei sprawia, że marsjański dzień jest krótszy o kilka ułamków milisekundy każdego roku.

Na razie nie wiadomo, dlaczego planeta przyspiesza. Nasz Księżyc odgrywa ważną rolę w prędkości obrotowej Ziemi, wydłużając nasze dni, ale dwa księżyce Marsa są znacznie mniejsze i nie wydają się przyczyną tego zjawiska. Naukowcy sugerują, że może to być spowodowane przesunięciem masy z lodu gromadzącego się na czapach polarnych lub masami lądowymi odskakującymi z powrotem po pokryciu lodowcami.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas