Polski astronauta na ISS. Sławosz Uznański poleci w kosmos

Sławosz Uznański poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Będzie drugim Polakiem w kosmosie po Mirosławie Hermaszewskim. Potwierdzają się zatem ustalenia Interii, która jako pierwsza informowała pod koniec czerwca, że Polak weźmie udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kim jest Sławosz Uznański i dlaczego ESA wybrała właśnie jego do udziału w kosmicznej misji?

Drugi Polak w kosmosie. Sławosz Uznański poleci na ISS

Informację o tym, że Sławosz Uznański ma polecieć na ISS, przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

- Mamy już pewność i gwarancję, że drugi astronauta w historii Polski będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów z Axiom Space - przekazał minister Buda.

To wielki dzień dla Polski i naszych narodowych marzeń o eksploracji kosmosu. Chociaż Polska w swojej historii miała już kosmonautę, Mirosława Hermaszewskiego, który odszedł od nas w grudniu 2022 roku, to jednak żyjemy w nowej erze podboju kosmosu, i warto byśmy w niej dalej aktywnie uczestniczyli.

Reklama

Sławosz Uznański na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej skupi się na eksperymentach technologicznych. Będzie m.in. testował technologie krajowych firm, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów.

ESA we współpracy z Axiom Space będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji. 

Kim jest astronauta Sławosz Uznański?

Sławosz Uznański ma 39 lat. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Politechnice Łódzkiej w 2008 roku oraz studia magisterskie na Université de Nantes we Francji, a także otrzymał dyplom Diplôme d'Ingénieur na École Polytechnique de l'Université de Nantes we Francji. Od początku swojej kariery naukowej kierował rozwojem w kierunku technologii związanych z kosmosem.

Uznański w czasie doktoratu pracował m.in. jako inżynier efektów radiacyjnych w STMicroelectronics. W 2011 roku podjął pracę w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, gdzie obecnie prowadzi badania nad promieniowaniem. W 2011 roku uzyskał również doktorat za prace nad materiałami odpornymi na promieniowanie do zastosowań kosmicznych na Université d'Aix-Marseille we Francji.

Ale to nie wszystko. Polak zna trzy języki (polski, angielski i francuski) i jest autorem książki o skutkach promieniowania, współautorem ponad 50 artykułów w czasopismach i na konferencjach naukowych oraz organizatorem międzynarodowych warsztatów i wykładów naukowych. Uznański prowadził też liczne warsztaty dla inżynierów z CERN i NASA. 

Władze ESA wybrały Polaka, ponieważ jego doświadczenie może okazać się na wagę złota podczas misji kolonizacji Księżyca, gdzie promieniowanie kosmiczne będzie jednym z największych problemów, z jakimi będziemy musieli się uporać, by tam przetrwać.

— To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu - docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału. Jako Polak jestem dumy, że będę reprezentował nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego. Nasz udział w nim już jest istotny. Jestem przekonany, że będzie znacząco większy — skomentował swój sukces Sławosz Uznański dla POLSA.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy