Coś złego dzieje się wewnątrz Atlantyku. To punkt krytyczny

Sandra Bielecka

Sandra Bielecka

Aktualizacja

Najnowsze badania wykazały, że główny prąd cyrkulacyjny Atlantyku zbliża się do punktu krytycznego. Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna (AMOC) pod wpływem zmian klimatycznych może zostać zakłócona. Badania sugerują, że płynie w najsłabszym tempie od stuleci.

AMOC jest na najlepszej drodze do załamania się
AMOC jest na najlepszej drodze do załamania się123RF/PICSEL

Co to jest Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna (AMOC)?

AMOC odkrywa kluczową rolę w mieszaniu się wód Oceanu Atlantyckiego. Transportuje ciepłą wodę z tropików do północnego Atlantyku. Sieć głębokich i przypowierzchniowych prądów oceanicznych transportuje ciepłe i słone wody powierzchniowe z tropików przez północny Atlantyk. Następnie, docierając do bieguna północnego, ochładza się i tworzy lód morski. Pozostała woda następnie opada i przenoszona jest prądami na południe w głębiny, kończąc cykl.

Doprowadzaniu cieplejszej wody w kierunku bieguna północnego powoduje jednocześnie utrzymywanie cieplejszych warunków pogodowych w północno-zachodniej Europie i na Północnym Atlantyku.

Teraz naukowcy ustalili, że AMOC pod wpływem zmian klimatycznych może się załamać, co będzie miało bardzo duży wpływ na klimat na świecie. Już wcześniejsze badania wykazały, że AMOC cały czas zwalnia, a teraz płynie w najwolniejszym tempie od stuleci.  

AMOC cały czas zwalnia

Wszystkie opracowane do tej pory modele sugerują, że AMOC będzie dalej zwalniał w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego, a naukowcy boją się, że może w końcu się załamać. Wcześniejsze badanie, opublikowane w lipcu zeszłego roku w „Nature Communications” sugerowało, że załamanie może nastąpić w ciągu kilku dziesięcioleci, a nawet lat.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii sugeruje, że AMOC zbliża się do upadku. Załamanie może nastąpić nawet w ciągu najbliższych 20 lat! Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Science Advances”.

Zaprezentowane wyniki dają jasną odpowiedź na długotrwały problem społeczności badaczy zajmujących się klimatem, dotyczący istnienia zjawiska załamania się AMOC w Globalnych Modelach Klimatycznych. To zła wiadomość dla systemu klimatycznego i ludzkości  - piszą autorzy badania.

Stwierdzili tak, uruchamiając ogromny model obliczeniowy, który symuluje przepływ powierzchniowej wody słodkiej wokół północnego Atlantyku na przestrzeni 2200 lat. Analizując minimalną ilość słodkiej wody, która przemieszczana jest w górę z południowej części Atlantyku, badacze stwierdzili, że AMOC jest na najlepszej drodze do załamania się.  

Jak fotografia zmieniła naszą rzeczywistość przez ostatnie 200 lat?GeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas