Ocean Atlantycki

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:18) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (13:22)
Ocean Atlantycki, nazywany także Atlantykiem, to drugi pod względem wielkości akwen na Ziemi. Jego powierzchnia wynosi ponad 106 mln km2. Powstał on po rozpadzie superkontynentu Pangei około 180 mln lat temu. Graniczy z Ameryką Południową i Północną, a także z Europą oraz Afryką i Antarktydą.
Ocean Atlantycki - najważniejsze informacje
Bermudy. Turkusowe wody Oceanu Atlantyckiego /123RF/PICSEL

Ocean Atlantycki - najważniejsze informacje

Atlantyk. Wielki ocean z wieloma wyspami

Na Atlantyku znajduje się wiele wysp, takich jak Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Bahamy czy Azory. Są one chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Na Oceanie Atlantyckim znajdują się także największe wyspy na świecie, czyli m.in. Grenlandia, Wielka Brytania oraz Islandia. 

Największymi rzekami, które uchodzą do Oceanu Atlantyckiego są: Kongo, Amazonka oraz Missisipi-Missouri. Temperatura wody jest bardzo zróżnicowana. W okolicach równika wynosi ona średnio 27-28°C, natomiast przy biegunach spada do około -1°C.

Atlantyk jest akwenem, na którym występują częste sztormy, a w pobliżu wybrzeży Ameryki Północnej oraz Południowej również groźne huragany.

Na tym obszarze znajduje się także jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Ziemi, czyli Trójkąt Bermudzki rozciągający się między Florydą, Puerto Rico oraz Bermudami. W tym obszarze doszło do wielu niewytłumaczalnych zniknięć samolotów oraz statków. 

Charakterystyczną cechą Oceanu Atlantyckiego jest ułożenie prądów powierzchniowych. Na półkuli północnej poruszają się one po okręgu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Natomiast na południu odbywa się to w przeciwnym kierunku. 

Ocean Atlantycki rybami stoi

Ocean Atlantycki to miejsce, w którym przeprowadza się ponad połowę światowego połowu ryb. To właśnie z wód tego akwenu pochodzi większość łososi, tuńczyków, makreli oraz śledzi. 

Najgłębszym punktem Atlantyku jest Głębia Milwaukee będąca częścią Rowu Portorykańskiego. Sięga do około 9200 m. Nazwa ta została nadana na cześć statku USS „Milwaukee”, którego załoga odkryła ją w 1939 roku.

Według niektórych badaczy to właśnie na Oceanie Atlantyckim zlokalizowana była mityczna Atlantyda. Jednak prowadzone w wielu miejscach badania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. 

Temat Ocean Atlantycki znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Ocean Atlantycki

Ocean Atlantycki - Wiadomości