Nowe odkrycie o Oceanie Atlantyckim. Zaskakujące ustalenia
Innowacyjne badania naukowców z Liverpoolu ujawniły nowe fakty na temat Oceanu Atlantyckiego. Zaskakujące odkrycie na temat pamięci oceanu rzuca nowe światło na to, jak tego typu zbiorniki mogą pomóc naukowcom m.in. w badaniach dotyczących zmian klimatu.
Tajemnice Oceanu Atlantyckiego. Odkryto kolejną z nich
Gigantyczny Atlantyk - drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi - jest uznawany za jeden z najlepiej zbadanych zbiorników wodnych tego typu. Mimo to nadal potrafi wzbudzić zdumienie naukowców, którzy go analizują. Pokrywający około jednej piątej powierzchni Ziemi ocean wciąż skrywa bowiem wiele tajemnic. Teraz naukowcy rozwikłali kolejną z nich.
Badania prowadzone pod przewodnictwem dr. Hemanta Khatriego z Uniwersytetu w Liverpoolu ujawniły, że północny Ocean Atlantycki nie tylko posiada pamięć, ale jest ona przy tym bardzo dobra - sięga niemal dwóch dekad.
Ocean pamięta informacje, które są kluczowe dla badaczy
Nie chodzi tu oczywiście o skomplikowane procesy zachodzące w mózgu, a o zdolność środowiska oceanicznego do przechowywania informacji o tym, jakie panowały tam warunki. Określenie tego, czy i jaką ocean posiada pamięć, jest zadaniem bardzo trudnym, ale i ważnym. Ustalenia takie otwierają bowiem drogę nowym metodom oceny modeli klimatycznych.
Fundamentalne pytanie "jak długo ocean pamięta?" jest więc tematem różnych badań. Autorzy analiz opublikowanych na łamach "Geophysical Research Letters" udowadniają, że udało im się ustalić, jaką pamięć ma północny Ocean Atlantycki.
- Nasza praca pokazuje, jak ocean wpływa na nasz klimat i jak zrozumienie zmian temperatury oceanu może prowadzić do zwiększenia umiejętności prognozowania klimatu w ciągu następnej dekady - powiedział prof. Ric Williams, współautor artykułu badawczego.
Pierwszy raz, kiedy udało się zmierzyć pamięć oceanu
Na podstawie wielu zaawansowanych pomiarów naukowcy ustalili, że pamięć północnego Oceanu Atlantyckiego wynosi nawet do 20 lat, co znacznie przewyższa wcześniejsze szacunki. To bardzo ważne odkrycie choćby w obliczu globalnego ocieplenia.
- To pierwszy raz, kiedy udało nam się zmierzyć pamięć oceanów. Odkryliśmy, że w przeciwieństwie do szacunków opartych na obserwacjach, najnowocześniejsze modele klimatyczne istotnie mylą się w szacunkach na temat pamięci oceanów, licząc ją na zaledwie osiem do dziesięciu lat. Ta znacząca rozbieżność w pamięci oceanów może mieć istotne implikacje dla dokładności dekadowych prognoz klimatycznych z tych modeli - powiedział prof. Ric Williams.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!