Crew-7 kolejną misją załogową NASA i SpaceX na ISS. Gdzie oglądać na żywo?

Crew-7 to kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną, która jest wspólnym przedsięwzięciem NASA oraz SpaceX. Doszło do małych opóźnień i start został przesunięty na sobotę. Już wkrótce czwórka astronautów poleci na ISS i spędzi tam kilka miesięcy. Zobaczmy, gdzie oglądać wydarzenie ze startu na żywo.

NASA wraz z firmą SpaceX szykują się do startu kolejnej misji załogowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tym przedsięwzięciem jest Crew-7, które początkowo planowano na 25 sierpnia. Amerykańska agencja poinformowała jednak o małym opóźnieniu. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon został przesunięty na sobotę.

Gdzie oglądać na żywo start misji Crew-7

Obecnie NASA oraz SpaceX planują start Crew-7 na 26 sierpnia o godzinie 3:27 czasu wschodniego (9:27 czasu w Polsce). Misja rozpocznie się ze stanowiska startowego 39A w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wyniesie w kosmos kapsułę załogową Dragon o nazwie Endurance.

Reklama

SpaceX dodało, że rakieta Falcon 9 wraz z kapsułą załogową Dragon są gotowe do startu i nie przewiduje problemów natury technicznej, które uniemożliwiłyby wystrzelenie astronautów w sobotę. Załoga misji Crew-7 również ma się dobrze i jest gotowa do lotu na ISS.

Start misji Crew-7 będzie oczywiście można obejrzeć w internecie na żywo. Własne streamy udostępnią agencja NASA oraz firma SpaceX. Transmisja będzie m.in. odbywać się na kanałach YouTube'a.

NASA i SpaceX wystrzelą na ISS czworo astronautów

W ramach misji Crew-7 na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecą cztery osoby. Dowódcą jest astronautka NASA Jasmin Moghbeli. Będą jej towarzyszyć Satoshi Furukawa (specjalista misji) z japońskiej agencji JAXA, Andreas Mogensen (pilot) z ESA oraz rosyjski kosmonauta Konstantin Siergiejewicz Borysow (specjalista misji). Cała czwórka spędzi na pokładzie ISS kilka miesięcy.

Jest to już kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną z udziałem astronautów, którzy na jej pokładzie prowadzą różne badania oraz eksperymenty w imię nauki. Ponadto odpowiadają za jej serwisowanie. ISS jest finansowane głównie z pieniędzy Stanów Zjednoczonych oraz Rosji. Stacja składa się z kilkunastu modułów. Pierwsze z nich wyniesiono w kosmos w 1998 r. Natomiast w 2020 r. na jej pokładzie zamieszkała pierwsza załoga.

Kapsuła załogowa Endurance była wykorzystana już dwukrotnie. NASA i SpaceX użyli jej w ramach misji Crew-3Crew-5. Statek pozostanie zadokowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez kilka miesięcy i powróci na Ziemię w 2024 r. Po przylocie członków Crew-7 astronauci biorący udział w misji Crew-6 zaczną przygotowywać się do powrotu. Załogi spędzają w ostatnim czasie na pokładzie ISS po około pół roku. Są przy tym narażone na niebezpieczne promieniowanie kosmiczne. Dlatego nie przebywają tam przez kilka lat

Crew-7 jest już siódmą misją operacyjną SpaceX z udziałem astronautów, która jest realizowana dla NASA. Wkrótce loty na ISS mają odbywać się także z wykorzystaniem kapsuły Starliner opracowanej przez Boeinga, ale musi ona jeszcze przejść pewne testy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | SpaceX | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS | Kosmos | astronauci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy