​Cykady: Na tę plagę szykują się od 17 lat

Miliony, jeśli nie miliardy, insektów wkrótce wypełzną spod ziemi, by w akompaniamencie nie dającego się znieść jazgotu ucztować i... szukać miłości. Mowa o amerykańskich cykadach, które dosłownie na dniach wyklują się po aż 17 latach dojrzewania!

Pojawienie się cykad wieloletnich raz na 17 lat wciąż fascynuje naukowców
Pojawienie się cykad wieloletnich raz na 17 lat wciąż fascynuje naukowcówEducation Images / ContributorGetty Images

To jeden z fenomenów świata natury, którego uczeni wciąż nie rozszyfrowali. Dlaczego cykady spędzają w ziemi 17 lat? Tego dokładnie nie wiemy, ale pewne jest to, że osobniki, których jaja złożone zostały w 2004 r., wyklują się najprawdopodobniej pod koniec kwietnia 2021.

Żeby nadać temu odpowiednej perspektywy przypomnijmy, że Polska wchodziła wtedy do Unii Europejskiej, a sejmowa komisja śledcza dopiero kończyła dochodzenie w sprawie tzw. Afery Rywina. W kinach oglądaliśmy "Spider-Mana 2" i pierwszego "Kill Billa", a na listach przebojów królowali Avril Lavigne, Usher i Destiny's Child.

Jeśli czytając te słowa poczuliście się staro, to wiedzcie, że wielu Amerykanów używa 17-letniego cyklu życia cykad za swoistą miarę czasu. To wszak wystarczająca długość, aby w niejednej rodzinie dokonała się pokoleniowa zmiana.

Cykady z 2004 r., których to wyląg eksperci oznaczyli rzymską cyfrą X, wyklują się aż w 12 amerykańskich stanach. Z pewnością będzie bardzo głośno - rój cykad generuje dźwięki na poziomie aż 100 decybeli, a owady będą dosłownie wszędzie. Uszkodzenia słuchu są jak najbardziej możliwe!

Amerykańskie media nie bez przyczyny przywołują obrazy godne biblijnych plag, ale eksperci uspokajają, że choć cykady znacząco obniżą jakość życia przez kilka tygodni, to są one nieszkodliwe dla ludzi.

"Cykady są wbrew pozorom delikatnymi stworzeniami i ani nie gryzą, ani kłują. Nie interesują ich ludzie, tylko dźwięki wydawane przez potencjalnych partnerów" - tłumaczy na łamach NBC News ekspertka Chris Simon.

Po miesiącu szaleństwa "na wolności" cykady umierają stając się pożywieniem dla polujących na nich drapieżników lub... nawozem. Badacze podkreślają, że są bardzo ważnym - i niezwykle wrażliwym - elementem lokalnych ekosystemów. Wycinka drzew i zmiany klimatyczne mogą sprawić, że nawet ich 17-letni cykl dojrzewania ulegnie skróceniu, jak miało to miejsce w przypadku gatunku Magicicada neotredecim, który pod ziemią spędza "zaledwie" 13 lat.

Na świecie istnieje aż trzy tysiące gatunków cykad, ale tylko cykady wieloletnie (Magicicada) rokrocznie stają się taką sensacją. Nic dziwnego - dla milionów osób widok miliardów insektów faktycznie jest "pokoleniowym doświadczeniem"...

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz! 

Marcin Kostrzyński Nie należy bać się wilkówINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas