​Czy Rosjanie użyją broni chemicznej? Niepokojące doniesienia Białego Domu

Biały Dom oświadczył, że Rosja może planować atak bronią chemiczną lub biologiczną i "wszyscy powinniśmy mieć się na baczności". Czy faktycznie są powody do obaw?

Podczas jednego z ostatnich wystąpień, rzeczniczka prasowa Białego Domu - Jen Psaki - powiedziała, że twierdzenia Rosji o amerykańskich laboratoriach broni biologicznej w Ukrainie są niedorzeczne. Twierdzenia te nazywała "oczywistą sztuczną" mającą usprawiedliwiać dalsze ataki bez prowokacji. 

Stany Zjednoczone są "bardzo zaniepokojone" ryzykiem eskalacji wojny, a w szczególności możliwością użycia przez Rosjan broni niekonwencjonalnej. Termin ten odnosi się do broni jądrowej (na małą skalę), brudnych bomb oraz broni biologicznej i chemicznej. Szczególnie niebezpieczne mogą być ostatnie z wymienionych, bo ich wpływu na ludzi nie widać bezpośrednio.

Reklama

Czy Rosjanie mają broń chemiczną?

Obawy dotyczące użycia broni chemicznej w Ukrainie nie są wyssane z palca. W innych konfliktach, w które była zaangażowana Rosja - zwłaszcza w Syrii - broń taka została użyta przez jej sojuszników. 

- Wszyscy powinniśmy być czujni, bo Rosja może ewentualnie użyć broni chemicznej lub biologicznej w Ukrainie. Może także stworzyć upozorować operacje z jej użyciem pod fałszywą flagą - ten wzór jest nam znany - powiedziała Jen Psaki.

Jakiś czas temu potwierdzono, że Rosja użyła w Ukrainie broni termobarycznej. Są to tzw. bomby próżniowe, ponieważ zasysają tlen z otaczającego powietrza, aby wywołać eksplozję. Dzięki temu są one bardziej niszczycielskie od konwencjonalnych materiałów wybuchowych o podobnej wielkości.

Sojusznik Rosji - rząd Assada - wielokrotnie używał broni chemicznej w Syrii przeciwko cywilom. Rosja jest również oskarżana o środków paralityczno-drgawkowych (tzw. gazów nerwowych) - rodzaju broni chemicznej - w próbach zamachów, np. na Siergieja Skripala w Salisbury w 2018 r. i na Aleksieja Nawalnego w Rosji w 2020 r.

Konwencja o zakazie broni chemicznej (CWC) zabrania produkcji, rozwoju, składowania, przekazywania i nabywania broni chemicznej. Jej używanie jest zakazane na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego bez względu na ważny cel wojskowy, ponieważ jest z natury masowe i ma na celu spowodowanie zbędnych obrażeń i niepotrzebnego cierpienia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Broń chemiczna | Rosjanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy