Dlaczego zmęczone dzieci bywają nieznośne? Naukowcy znają odpowiedź

Zmęczenie odczuwamy wszyscy. Jedni częściej, drudzy rzadziej, nie da się jednak tego uniknąć. Gdy jesteśmy zmęczeni, trudno nam się myśli, kłopot sprawia nam podjęcie decyzji, jaką herbatę chcemy, a nawet mamy większą tendencję do tego, by mówić innym nieprzyjemne rzeczy. Zmęczenie nie jest łaskawe również dla dzieci, które najchętniej udałyby się na chwilę drzemki... Bywają nieznośne i lubią robić to, czego im zakazujemy. Czemu tak się dzieje?

Dlaczego zmęczone dzieci nie chcą nas słuchać?
Dlaczego zmęczone dzieci nie chcą nas słuchać?123RF/PICSEL

Zmęczenie możemy zidentyfikować jako brak sił po pracy intelektualnej, emocjonalnej czy fizycznej. Co ciekawe, stan ten może także pojawiać się po znudzeniu, znużeniu, rozczarowaniu czy irytacji. Zmęczenie ma z kolei osobliwy wpływ na nasze zachowanie, powodując większe trudności w utrzymaniu samokontroli.

Nie inaczej jest w przypadku dzieci, u których takie zachowania są bardzo widoczne. Kiedy są one zmęczone, niezależnie od tego, czy po angażującej aktywności, czy po prostu w wyniku nudy albo odczucia rozczarowania, mają tendencje do zachowywania się w sposób, który nas denerwuje lub wręcz irytuje. Chcą wtedy wykonywać czynności, które raczej postrzegamy jako niewłaściwe. Dlaczego tak jest?

Zmęczenie mocno wpływa na nasze zachowanie, ale i umiejętności

Jak pisze David Bueno i Torrens na łamach "The Conversation", kiedy jesteśmy zmęczeni, nasz metabolizm ma tendencję do rozkładania energii użytkowej, zmniejszając w ten sposób energię dostępną dla kory przedczołowej, która nie może wtedy wykonywać swoich funkcji z maksymalną wydajnością. Kora przedczołowa pełni funkcję między innymi w planowaniu ruchów i działań, ale i rozważaniu ich konsekwencji.

Znaczy to mniej więcej tyle, że gdy odczuwamy zmęczenie, trudniej nam myśleć, decydować, planować, a także przechowywać i przetwarzać informacje czy nawet zarządzać emocjami.

Zmęczeni, mamy też tendencję do mówienia rzeczy, których nie powinniśmy — mimo tego, że wiemy, że dane słowa mogą skrzywdzić osoby, na których nam zależy.

To samo dzieje się w przypadku dzieci. Mimo że wiedzą, że są rzeczy, których nie powinny robić albo na które nie pozwalają im rodzice, gdy wzrasta ich zmęczenie, rośnie też prawdopodobieństwo, że właśnie te rzeczy zrobią.

Ukraina potrzebuje amunicjiDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas