Do końca stulecia może zniknąć nawet 1500 różnych języków
Na świecie istnieje w obecnej chwili około 7000 różnych języków. Według najnowszych badań przytoczona liczba może zmniejszyć nawet o ponad 1500 do końca bieżącego stulecia. Aby zapobiec nieodwracalnej utracie niematerialnego dobytku wielu kultur, wymagane są pilne działania.
Według najnowszych badań naukowych opublikowanych w czasopiśmie "Nature Ecology and Evolution" aż połowie z nich grozi całkowite zapomnienie. Natomiast tylko do końca XXI wieku możemy bezpowrotnie utracić nawet 1500 języków. Trzeba przyznać, że dane nie napawają optymizmem.
Badacze uważają także, że wbrew powszechnemu przekonaniu kontakt z osobami używającymi innego języka nie jest sam w sobie czynnikiem powodującym wspominane negatywne zjawisko. Dodają, że przyczyny można upatrywać w większym zagęszczeniu dróg determinującym częstsze przemieszczanie się.
Aby lepiej zobrazować postępujące zanikanie, można przytoczyć przykład Australii, w której utrata języków postępuje wyjątkowo szybko. Przed kolonizacją mieszkańcy używali ponad 250 różnych języków. Później w wyniku brutalnej polityki zabraniającej mówienie w rdzennych języku liczba ta znacząco spadła i wynosi dzisiaj około 40. Natomiast dzieci uczą się już zaledwie 12.
Teraz pozostaje mieć tylko nadzieję, że czarny scenariusz się nie ziści i być może, znajdzie się grupa inwestorów, która w tej słusznej sprawie znajdzie wspólny język.
Czytaj także: 8 najmniejszych państw świata