Domy, drzewa, samochody i statki skute lodem. Na czym polega niezwykłe zjawisko?

Pod koniec 2021 roku we władywostockim porcie zacumował całkowicie zmrożony statek cargo /Yuri Smityuk/TASS /Getty Images
Reklama

Każda pora roku posiada swoją specyfikę i zachwyca czym innym. Wiosną obserwujemy budzącą się do życia przyrodę, latem cieszymy się przyjemnym ciepłem, a jesienią czekamy na moment, kiedy liście na drzewach przybierają żółtą barwę. Zimą natomiast w niektórych rejonach świata można oglądać, jak domy, drzewa czy nawet samochody w bajkowy sposób są skute lodem. Na czym polega to nietypowe zjawisko i w jakich miejscach możemy go doświadczyć?

Więcej o nadzwyczajnych zjawiskach na świecie możesz dowiedzieć się, oglądając program "Niezwykłe zjawiska przyrody" w piątek 14 stycznia o godzinie 22.00 na antenie kanału Polsat Doku.

Pod koniec 2021 roku cały świat obiegła informacja na temat statku transportującego samochody, który cumował we Władywostoku. Widok, z którym spotkali się Rosjanie, był zaskakujący. Wszystkie auta były pokryte grubą warstwą lodu i dosłownie przymarznięte do pokładu statku.

Powodem takiej sytuacji były warunki na morzu. W grudniu temperatura powietrza jest ujemna. Silny wiatr oraz wzburzone morze powodowały bardzo duże rozbryzgi wody na maskach samochodów, po czym zamarzały one w błyskawicznym tempie.

Reklama

Jak się okazuje, zjawisko skucia lodem jest czymś całkowicie normalnym. Kapitan statku cumującego w rosyjskim porcie poinformował, że do podobnych sytuacji dochodziło w przeszłości. Taki lód nie jest groźny dla samochodu, ale ewentualne uderzenie kilofem czy łopatą w niego może już poczynić znaczne szkody.

Na pokładzie transportowca płynęły japońskie modele Hondy i Toyoty. Nowi właściciele samochodów na pewno musieli trochę poczekać zanim... wsiedli do swoich pojazdów.

Dom cały z lodu

Mróz, zawieje śnieżne oraz sąsiedztwo jeziora sprawiło, że dom pewnego Amerykanina ze stanu Nowy Jork szybko zamienił się w bryłę lodu. Do nietypowego zjawiska doszło zimą 2017 roku.

Ten dom w odróżnieniu od sąsiednich nie posiadał muru oporowego od strony pobliskiego jeziora Ontario. Podczas silnej zawiei wody jeziora oraz wilgoć z niego pochodząca wdarły się na posesję i osadziły się na domu, tworząc bajkowy krajobraz domu skutego lodem.

Nie tylko dom, ale również wszystkie przedmioty w ogrodzie i drzewa zostały "oblane" warstwą lodu miejscami dochodzącą do 17 centymetrów grubości.

Bałtyk skuty lodem? Rzadko się tak zdarza

W Polsce podobne zjawisko możemy obserwować dość rzadko... W lutym 2021 roku plaża w Międzyzdrojach zmieniła się nie do poznania. Setki turystów wędrowało po zamarzniętym wybrzeżu.

Spadek temperatury poniżej zera, silny wiatr oraz sąsiedztwo dużego akwenu są głównymi czynnikami powodującym, że dana okolica może zostać zamieniona w niezwykły krajobraz skuty lodem. Poprzedni raz mieszkańcy Międzyzdrojów mogli oglądać podobne zjawisko w 2011 roku.

Więcej o nadzwyczajnych zjawiskach na świecie możesz dowiedzieć się, oglądając program "Niezwykłe zjawiska przyrody" w piątek, 14 stycznia, o godzinie 22.00 na antenie kanału Polsat Doku.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy