​Dwa tytany odkryte w Chinach. Jeden obok drugiego

Ogromne dinozaury odkrywano w Chinach wielokrotnie, ale tym razem chińscy paleontologowie odkryli dwa giganty znajdujące się obok siebie. Być może żyły na tym samym terenie w podobnym okresie, może tworzyły wspólne stada. Każdy z nich ma wielkość autobusu.

Chińczycy odkryli szczątki aż dwóch tytanozaurów. Na zdjęciu: replika tytanozaura w American Museum of Natural History
Chińczycy odkryli szczątki aż dwóch tytanozaurów. Na zdjęciu: replika tytanozaura w American Museum of Natural HistoryCem Ozdel/Anadolu AgencyGetty Images

120 milionów lat temu po terenie obecnych północnych Chin chodziły giganty - nie ma co do tego wątpliwości.

Dwa tytany świata dinozaurów udało się właśnie odkopać na terenie prowincji Xinjiang, jak Chińczycy nazywają autonomiczny Kraj Ujgurów, zamieszkały przez mniejszość muzułmańską. Od pewnego czasu chińscy paleontologowie prowadzą tam wykopaliska.

Tereny prac w Hami w prowincji Xinjiang obejmują dolnokredową formację Shengjinkou, słynącej z największej obfitości skamieniałości pterozaurów na świecie. Teraz znaleziono tam szczątki dwóch ogromnych dinozaurów nazwanych Silutitan sinensis i Hamititan xinjiangensis

Należą one do niespotykanej w tej części Chin grupy tytanozaurów, żyjących na przełomie jury i kredy. Miały one odpowiednio około 20 i 17 metrów długości.

- Udało się odnaleźć dwie grupy kości. Pierwsza składa się z kręgów szyjnych od środkowego do tylnego. Druga składa się z niekompletnej sekwencji ogonowej - mówią Chińczycy, którzy znaleźli także cztery fragmenty kręgów i żeber z trzeciego, jeszcze nieopisanego gatunku zauropoda somfospondylowego.

W pobliżu znajdował się także ząb niewątpliwie należący do jakiegoś drapieżnego teropoda. Nie wiadomo jakiego, ale drapieżne dinozaury nigdy nie były znajdowane na tym terenie.

Radosław Nawrot

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas