Google Doodle upamiętnia Márię Telkes - kim była Królowa Słońca?
Google Doodle jest specjalną formą logo Google na głównej stronie wyszukiwarki. Szczególne logo ma na celu upamiętnienie różnego rodzaju wydarzenia, święta, czy osoby, które miały istotny wpływ na ludzkość. Dzisiaj (12 grudnia) Google wspomina niezwykłą kobietę, która była pionierką w dziedzinie badań nad energią elektryczną. Kim Jest Mária Telkes?
Mária Telkes była naukowczynią, której specjalnością była energia odnawialna. Urodziła się w 1900 roku na Węgrzech i tam też zmarła w 1995 roku. W 1925 roku przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie z czasem uzyskała amerykańskie obywatelstwo. Od 1939 roku zajmowała się praktycznymi zastosowaniami energii słonecznej na MIT.
W trakcie II wojny światowej opracowała urządzenie do tzw. destylacji słonecznej, które odparowywało wodę morską, ponownie kondensując ją w wodę pitną. Wynalazek miał być innowacyjnym urządzeniem, które miało służyć mieszkańcom wsi w biednych i suchych regionach. Po raz pierwszy zostało wykorzystane właśnie podczas II wojny światowej i włączone zostało do wojskowych zestawów medycznych. Urządzenie uratowało wówczas życie wielu marynarzom.
Mária Telkes ponadto uważana jest za jednego z założycieli słonecznych systemów magazynowania ciepła, dzięki czemu zyskała przydomek Królowej Słońca. W 1940 roku razem z architektem Eleanorem Raymondem stworzyła pierwszy dom ogrzewany energią słoneczną, który według Popular Science miał być ważniejszym odkryciem od bomby atomowej.
Następnie skonstruowała uniwersalny piec słoneczny, który docelowo miał funkcjonować na wszystkich szerokościach geograficznych. Wykorzystując odkryte metody, opracowała nowe sposoby szybszego suszenia upraw przez rolników. Ponadto dzięki tym odkryciom wynaleziono materiały, które były wystarczająco trwałe na temperatury występujące w kosmosie. W ramach swojej pracy w Curyo-Therm zastosowała je w misjach Apollo i w pociskach Polaris.
W ciągu swojego życia uzyskała ponad 20 patentów na swoje wynalazki i kontynuowała ich rozwój, bazując na energii słonecznej. Jej ulubionym materiałem był siarczan sodu, który był materiałem zmiennofazowym - pochłaniał lub uwalniał ciepło, gdy następowała zmiana z ciała stałego w ciekły. W 2012 roku znalazła się w amerykańskiej narodowej galerii sław - National Inventors Hall of Fame.