Gorąco! Te kraje są najbardziej zagrożone przyszłymi falami upałów

Globalna temperatura wzrasta. Raport IPCC o klimacie Ziemi przewiduje, że w latach 2021-2040 globalne ocieplenie sięgnie 1,2-1,9 stopnia Celsjusza, w latach 2041-2060 natomiast 1,2-1,3. To niestety oznacza coraz częściej występujące fale ekstremalnych upałów. Naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili zidentyfikować kraje, które są najbardziej narażone na szkody z nimi związane.

Aby wykonać badanie, naukowcy wykorzystali najnowsze modele klimatyczne, dane dotyczące globalnej populacji oraz metodę określania szans na wystąpienie powtarzających się ekstremalnych zdarzeń klimatycznych.

Jakie kraje są najbardziej narażone? Wśród wytypowanych widzimy nie tylko takie, w których spodziewamy się wystąpienia fal upałów.

Jak wynika z badania, najbardziej zagrożone szkodliwymi skutkami fal upałów są takie rejony jak Afganistan, Papua-Nowa Gwinea czy Ameryka Środkowa. Ze względu na spore zaludnienie, na liście znalazły się także Pekin oraz Europa Środkowa.

Reklama

Naukowcy: Bycie przygotowanym ratuje życie

Jaki był cel przeprowadzonego badania? Zespół naukowców chce, by kraje zrobiły więcej, aby przygotować się na potencjalnie niszczycielskie fale upałów, które mają nadejść.

Niestety problem polega też trochę na tym, że... nie do końca wiemy, co nas czeka — nadchodzące upały najpewniej będą gorsze niż te, które już przeżyliśmy. Jak zaznaczają badacze, regiony są często przygotowane na katastrofy o takiej skali, jaką już znamy. Powinniśmy jednak przygotowywać się na wydarzenia wykraczające poza obecne rekordy.

"Bycie przygotowanym ratuje życie" - mówi Dann Mitchell z Uniwersytetu w Bristolu. "Widzieliśmy, jak niektóre z najbardziej nieoczekiwanych fal upałów na całym świecie prowadziły do zgonów związanych z bardzo wysoką temperaturą w dziesiątkach tysięcy".

Jest tu zatem poniekąd też dobra wiadomość — dzięki przygotowaniom, możemy wyraźnie zmniejszyć liczbę zgonów. Takie przygotowania mogą objąć np. chłodzenie wybranych lokalizacji w środowiskach miejskich czy zmianę albo skrócenie godzin pracy.

Badanie opublikowano w czasopiśmie naukowym "Nature Communications".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | Upał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy