Upał

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:43) Aktualizacja Piątek, 15 grudnia 2023 (15:38)
Upał jest pojęciem wykorzystywanym do opisywania pogody. Zgodnie z ogólną definicją, upałem nazywany jest stan, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. W potocznym żargonie upał określa się jako skwar lub spiekotę. W Polsce z falą upałów można się spotkać głównie latem.
Upał - najważniejsze informacje
Termometry wskazują ponad 30 stopni Celsjusza? To upał. /123RF/PICSEL

Upał - najważniejsze informacje

Pojęcie upału odnośni się do różnego zakresu temperatur, w zależności od szerokości geograficznej. W Polsce przyjęła się temperatura powyżej 30°C. Przykładowo w Hiszpanii, określenie upału używane jest w zapowiedziach meteorologicznych wyłącznie wtedy, kiedy temperatura przekracza 32,3°C, a stan ten utrzymuje się przez co najmniej trzy dni. Podobną praktykę stosują Stany Zjednoczone. Jeżeli na danym terenie utrzymuje się przez co najmniej trzy dni temperatura przekraczająca 90°F (32,2°C), wówczas stan pogody określa się jako upał.

Jaka była najwyższa odnotowana temperatura na świecie?

Jedną z najwyższych temperatur na powierzchni Ziemi zanotowano w Dolinie Śmierci, położonej w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Dolina Śmierci jest obszarem zlokalizowanym na pustyni Mojave, gdzie najniżej położony punkt znajduje się na poziomie 86 p. p. m.. W lipcu 1913 roku odnotowano tam rekordowe 56,7°C.

Upał. Jakie obowiązki ma pracodawca?

W trakcie trwania upałów, dla pracowników terenowych jest to 25°C, a dla pracowników biurowych 28°C, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia wody pitnej. Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma znaczenia tutaj rodzaj umowy, jaką są związani pracownicy z pracodawcą. Woda pitna powinna być zapewniona zarówno pracownikom etatowym, jak i tym pracującym na umowę o dzieło lub zlecenie. Pracodawca może również zdecydować się na skrócenie dnia pracy, jednak nie ma takiego obowiązku prawnego.

Jak się chronić przed upałem?

Upał jest groźny nie tylko dla osób starszych. W celu zabezpieczenia się przed nim konieczne jest częste stosowanie kremów z filtrem, szczególnie kiedy konieczne jest wyjście na zewnątrz. Kluczowe jest również zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, co można uzyskać dzięki klimatyzatorom lub wentylatorom. Wietrzenie pomieszczeń najlepiej wykonywać wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy powietrze jest najchłodniejsze. Wychodząc na dwór, szczególnie w południe należy pamiętać o nakryciu głowy. Warto także intensywnie się nawadniać, a wychodząc na spacer zabierać ze sobą butelkę wody.

Upał - Wiadomości