Upał zaburza uwagę i pamięć u dzieci. Wyniki badań są jednoznaczne
Czy wysokie temperatury wpływają na sposób, w jaki dzieci się uczą i myślą?Badanie ISGlobal ujawnia związki między ekspozycją na ciepło a zmianami w sieciach neuronowych dzieci. Wskazano, jak wysokie temperatury wpływają na funkcjonowanie mózgu.

Przebadali tysiące dzieci. Tak upał działa na ich mózgi
Naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie (ISGlobal) współpracując z innymi placówkami, wykazali, jaki wpływ ma temperatura otoczenia na kluczowe sieci neuronowe u dzieci. W badaniu wzięło udział 2229 dzieci z Holandii.
Dane dotyczące łączności funkcjonalnej mózgu uzyskano za pomocą rezonansu magnetycznego w stanie spoczynku, a średnie dzienne temperatury oszacowano na podstawie modelu klimatu miejskiego UrbClim. Wyniki wskazały, że jest duża zależność między wysokimi temperaturami a funkcjonowaniem mózgu.
Uwaga, pamięć, podejmowanie decyzji. Dzieci odczuwają różnice
Badanie wykazało, że ekspozycja na wysokie temperatury wiąże się z niższą łącznością w trzech sieciach mózgowych u dzieci w wieku 9-12 lat. Wysokie temperatury wpływały na sieci, które są związane m.in. z samooceną i kluczowe dla skupienia, percepcji środowiska i uczenia się. To może wpływać na funkcje takie jak uwaga, pamięć i podejmowanie decyzji.
- W obliczu obecnego kryzysu klimatycznego polityka zdrowia publicznego mająca na celu ochronę dzieci i młodzieży przed wysokimi temperaturami może pomóc złagodzić potencjalne skutki dla funkcjonowania mózgu - powiedziała Mònica Guxens, naukowczyni w ISGlobal i starsza autorka badania.
Zaburzenia funkcjonowania mózgu a wysokie temperatury
Naukowcy sugerują, że wyniki te można też wiązać z odwodnieniem wynikającym z przebywania w gorącym otoczeniu. Wskazano na ten czynnik, bo dzieci są szczególnie podatne na utratę płynów w wysokich temperaturach.
Inne badanie prowadzone przez ten sam zespół sugeruje ponadto, że częste narażenie na wysokie temperatury może wpływać na zdrowie psychiczne, zwiększając ryzyko zaburzeń takich jak lęk i depresja u osób z istniejącymi problemami zdrowotnymi.
- Chociaż nie twierdzimy, że te zmiany łączności w sieci neuronowej wywołane przez ekspozycję na ciepło bezpośrednio wywołują zachowania samobójcze, mogą one działać jako wyzwalacz u osób podatnych - wyjaśnia badacz Carles Soriano-Mas, jeden z autorów badania.
Wyniki wpływu temperatury na mózgi dzieci opublikowano w "Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry".