Upały są szkodliwe. U tych osób zwiększają ryzyko hospitalizacji

Letnie upały nie są przyjemne, ale również szkodliwe. Badania przeprowadzone przez francuskich i hiszpańskich badaczy wykazały, że takie warunki mają wpływ na zwiększenie ryzyka hospitalizacji. Ponadto określono, które grupy ludzi są najbardziej narażone na działanie wysokich temperatur.

 

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim ponownie czekają nas upały. Zbyt wysokie temperatury mają niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Pewne grupy są jednak bardziej narażone od innych i zwiększa to ryzyko hospitalizacji, co wykazały badania przeprowadzone na pacjentach w Hiszpanii.

Upały zwiększają ryzyko hospitalizacji

Upały towarzyszące latu mają istotny wpływ na zwiększenie ryzyka hospitalizacji, co potwierdziły badania przeprowadzone przez uczonych z Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych we Francji.

Reklama

Badania prowadzono na pacjentach przyjmowanych do szpitali w Hiszpanii w latach 2006-2019. Grupa ludzi była naprawdę duża, bo łącznie objęła ponad 11 mln przypadków. Naukowcy wzięli pod uwagę średnie dzienne temperatury, wilgotność powietrza oraz substancje zanieczyszczające (PM2,5, PM10 i podobne). Zebrane dane poddano modelowaniu i uzyskano ciekawe wyniki.

Te grupy ludzi są bardziej narażone na upały od innych

Zacznijmy od tego, że wskaźnik wzrostu hospitalizacji koreluje z wiekiem pacjentów. Najbardziej narażeni są ludzie w wieku do 1 roku życia oraz mających więcej niż 85 lat. Ponadto wyodrębniono schorzenia, które także mają zagrażający wpływ. Są to:

  • zaburzenia metaboliczne i otyłość
  • niewydolność nerek
  • zakażenie dróg moczowych i kamica moczowa
  • posocznica
  • zatrucie narkotykami

Kobiety bardziej podatne na działanie ciepła

Badania wykazały również, że bardziej podatne na działanie ciepła są kobiety. Płeć piękna cechuje się wyższym progiem temperaturowym związanym z mechanizmami odpowiedzialnymi za pocenie.

Natomiast u wszystkich największy problem stanowi otyłość oraz zaburzenia metaboliczne. W tym przypadku ryzyko hospitalizacji wzrasta niemal dwukrotnie. Z czego to wynika? Związane to jest m.in. z mniej efektywną reakcją na utratę ciepła, czemu przeciwdziała tkanka tłuszczowa.

Pamiętajmy, aby w trakcie upałów odpowiednio o siebie dbać. W tym celu trzeba często się nawadniać oraz w miarę możliwości unikać niesprzyjających warunków pogodowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: upały | lato | otyłość | wysokie temperatury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama