Upały są szkodliwe. U tych osób zwiększają ryzyko hospitalizacji

Letnie upały nie są przyjemne, ale również szkodliwe. Badania przeprowadzone przez francuskich i hiszpańskich badaczy wykazały, że takie warunki mają wpływ na zwiększenie ryzyka hospitalizacji. Ponadto określono, które grupy ludzi są najbardziej narażone na działanie wysokich temperatur.

Upały są szkodliwe. U tych osób zwiększają ryzyko hospitalizacji.
Upały są szkodliwe. U tych osób zwiększają ryzyko hospitalizacji.123RF/PICSEL

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim ponownie czekają nas upały. Zbyt wysokie temperatury mają niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Pewne grupy są jednak bardziej narażone od innych i zwiększa to ryzyko hospitalizacji, co wykazały badania przeprowadzone na pacjentach w Hiszpanii.

Upały zwiększają ryzyko hospitalizacji

Upały towarzyszące latu mają istotny wpływ na zwiększenie ryzyka hospitalizacji, co potwierdziły badania przeprowadzone przez uczonych z Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych we Francji.

Badania prowadzono na pacjentach przyjmowanych do szpitali w Hiszpanii w latach 2006-2019. Grupa ludzi była naprawdę duża, bo łącznie objęła ponad 11 mln przypadków. Naukowcy wzięli pod uwagę średnie dzienne temperatury, wilgotność powietrza oraz substancje zanieczyszczające (PM2,5, PM10 i podobne). Zebrane dane poddano modelowaniu i uzyskano ciekawe wyniki.

Te grupy ludzi są bardziej narażone na upały od innych

Zacznijmy od tego, że wskaźnik wzrostu hospitalizacji koreluje z wiekiem pacjentów. Najbardziej narażeni są ludzie w wieku do 1 roku życia oraz mających więcej niż 85 lat. Ponadto wyodrębniono schorzenia, które także mają zagrażający wpływ. Są to:

  • zaburzenia metaboliczne i otyłość
  • niewydolność nerek
  • zakażenie dróg moczowych i kamica moczowa
  • posocznica
  • zatrucie narkotykami
Podstawowe mechanizmy, poprzez które ciepło tak niekorzystne wpływa na zdrowie, pozostają niejasne, ale wydają się być powiązane ze sposobem, w jaki nasz organizm reguluje temperaturę. W warunkach stresu cieplnego dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze i produkcji potu, co ma spowodować utratę ciepła. Późniejsze reakcje mogą mieć różny wpływ na ludzi w zależności od szeregu czynników, takich jak wiek, płeć lub istniejące wcześniej schorzenia.
dr Hicham Achebak

Kobiety bardziej podatne na działanie ciepła

Badania wykazały również, że bardziej podatne na działanie ciepła są kobiety. Płeć piękna cechuje się wyższym progiem temperaturowym związanym z mechanizmami odpowiedzialnymi za pocenie.

Natomiast u wszystkich największy problem stanowi otyłość oraz zaburzenia metaboliczne. W tym przypadku ryzyko hospitalizacji wzrasta niemal dwukrotnie. Z czego to wynika? Związane to jest m.in. z mniej efektywną reakcją na utratę ciepła, czemu przeciwdziała tkanka tłuszczowa.

Pamiętajmy, aby w trakcie upałów odpowiednio o siebie dbać. W tym celu trzeba często się nawadniać oraz w miarę możliwości unikać niesprzyjających warunków pogodowych.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas