Grzyby, pierścienie i nici: Spektakularne gazowe smugi wokół czarnej dziury

Obserwacja kosmosu to rzecz, która niewątpliwie dostarcza pięknych obrazków. Astronomowie pracujący w obserwatorium w Niderlandach zarejestrowali ewolucję ciał wydzielających strumienie gazu dookoła aktywnej czarnej dziury. Wszystko to wygląda jak kosmiczny wulkan, z którego wydobywają się kolorowe obłoki dymu.

article cover
Twitter

Zespół naukowców z Niderlandów opublikował na łamach magazynu "Nature Astronomy" zdjęcia niezwykle malowniczego zjawiska, zaobserwowanego podczas badania systemu 20 galaktyk zwanego Nest200047.

W centrum jednej z nich znajduje się aktywna czarna dziura, która produkuje strugi i radioobłoki dostarczające bardzo ciekawych doświadczeń wizualnych.

Naukowcy odkryli, że grupa galaktyk mieści w sobie podobne struktury o różnym wieku i rozmiarze, dzięki czemu można określić, w jaki sposób ewoluowały one przez miliony lat.

- Nasze badanie pokazują, jak te gazowe struktury formują się dookoła czarnych dziur, jak rozszerzają się i przekształcają - mówi Marisa Brienza z Uniwersytetu Bolońskiego, szefowa grupy badawczej odpowiedzialnej za zdjęcia.

- Ciała te tworzą naprawdę spektakularne kształty przypominające grzyby, pierścienie i nici, podobne do tych, które czasem obserwujemy podczas erupcji wulkanicznych na Ziemi - dodaje.

Badacze podczas obserwacji korzystają z wieloantenowego radioteleskopu wykorzystującego zjawisko interferencji fal radiowych LOFAR oraz urządzeń zamontowanych na teleskopie kosmicznym Spektr-RG.

LOFAR daje nam unikatowy widok na aktywność czarnej dziury i jej wpływ na otoczenie - tłumaczy z kolei Annalisa Bonafede z ekipy badawczej.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas