Jeść, jeść i... chudnąć!

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy ostatnio nieco przesadzili z kaloriami. Naukowcy z Texas University odkryli kolejną tajemnicę ludzkiego organizmu, która może wyjaśnić nasze problemy z odchudzaniem.

Jeść i nie tyć - marzenie każdego człowieka
Jeść i nie tyć - marzenie każdego człowieka© Panthermedia

Chodzi o genetyczny "przełącznik", który steruje naszą gospodarką energetyczną.

Zbyt wolno spalamy kalorie

To mechanizm, który decyduje o tym, że nasz organizm odczuwa niedobór kalorii i w bardziej wydajny sposób magazynuje dostarczany mu tłuszcz. Przed tysiącami lat miało to kluczowe znaczenie dla przetrwania ludzi, którzy mieli często problemy ze zdobyciem odpowiedniej ilości pożywienia.

Obecnie w zachodnim, dostatnim świecie lepiej byłoby ten mechanizm wyłączyć. Jemy bowiem zbyt dużo i zbyt wolno spalamy kalorie.

Poprawa trawienia i wchłaniania tłuszczów

Jak donosi czasopismo "Cell Metabolism", badacze z Baylor College of Medicine Texas University odkryli, w jaki sposób aktywność genu SRC-2 reguluje działanie enzymu istotnego dla naszej przemiany materii.

Chodzi o enzym AMPK, o którym wiemy, że między innymi steruje naszym apetytem i reguluje gospodarką energetyczną komórek.

Teraz okazuje się, że AMPK wpływa na metabolizm kwasów tłuszczowych. Badania na myszach pokazały, że steruje tym gen SRC-2, który między innymi uruchamia proces wydzielania żółci, niezbędnej do poprawnego trawienia i wchłaniania tłuszczu. Myszy pozbawione tego genu nie przybierały na wadze.

Organizm odchudzi się sam

Jeśli naukowcom uda się zrozumieć, jak wtrącić w ten mechanizm swoje trzy grosze, być może będziemy potrafili nakłonić nasz organizm by odchudzał się sam, a my skoncentrujemy się na innych noworocznych postanowieniach...

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas