Jesteś kobietą? W wypadku drogowym ucierpisz bardziej. Powód zdumiewa

Manekiny do testów zderzeniowych to zawsze mężczyźni. To jeden z powodów, dlaczego kobiety są bardziej narażone na obrażenia. Jeśli ofiarą wypadku samochodowego jest kobieta, to prawdopodobieństwo jej śmierci jest o 17 procent większe niż mężczyzny. Naukowcy mają niezwykłą hipotezę - wszystko przez brak kobiecych manekinów w testach zderzeniowych.

Szwedzcy naukowcy postanowili na poważnie zająć się pewną intrygującą zagadką związaną z wypadkami drogowymi. Statystyki z różnych krajów pokazują, że kobiety są o 73 procent bardziej narażone na poważne obrażenia w wypadku drogowym niż mężczyźni. Prawie dwa razy częściej zostają uwięzione we wraku na skutek zderzenia, a prawdopodobieństwo ich śmierci w wyniku wypadku jest o 17 procent większe niż mężczyzn.

Naukowcy są przekonani, że jednym z powodów większej urazowości kobiet w wypadkach drogowych jest stosowanie w testach zderzeniowych wyłącznie manekinów, które przypominają mężczyzn. Tymczasem kobiety statystycznie są mniejsze niż mężczyźni, stąd podczas zderzenia są narażone na trochę inne obrażenia.

Reklama

Okazuje się, że producenci samochodów już wcześniej dostrzegli ten problem. Oprócz manekinów przypominających dorosłych mężczyzn używali do testów zderzeniowych manekina z ciałem 12-letniego dziecka, który miał wzrost 149 cm i wagę 48 kilogramów. To jednak mogło okazać się niewystarczające.
Zespół szwedzkich inżynierów opracował pierwszego "żeńskiego" manekina, który uwzględnia różnice w budowanie i proporcjach ciała pomiędzy mężczyznami i kobietami. Mierzy on 162 centymetry i waży 62 kilogramy.

Szwedzi mają nadzieję, że stosowanie kobiecych i męskich manekinów  podczas testów zderzeniowych przez firmy samochodowe znacznie poprawi bezpieczeństwo podróżującym autem pasażerów.

Ustalenia szwedzkich naukowców znajdują potwierdzenie w danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Wynika z nich, że ryzyko uczestniczenia w wypadku drogowym (w przeliczeniu na 1 km podróży) jest dla kobiet 2 do 4 razy niższe niż dla mężczyzn. Pomimo, że kobiety rzadziej uczestniczą w wypadkach, to ich obrażenia są znacznie cięższe. Z tego powodu jednym z postulatów Światowego Programu działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego do 2030 roku (autorstwa WHO) jest wprowadzenie do prób zderzeniowych obowiązkowo manekinów uwzględniających ciało kobiety.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wypadki drogowe | Szwecja | motoryzacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy