Jeszcze przez 100 lat Ziemia jest bezpieczna. Zmapowali groźne asteroidy
Asteroida, która doprowadziła do zagłady dinozaurów, nie była przypadkiem. Ogromne obiekty uderzały w naszą planetę w przeszłości i podobny los czeka nas w przyszłości. Pytanie tylko, jak szybko się to wydarzy?
Nie oszukujmy się, ludzkość miała dotąd ogromne szczęście, że nie musiała stawić czoła tak katastrofalnym zagrożeniom. Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że musimy pogodzić się z tym, że pewnego dnia kierunek na Ziemię obierze kolejna asteroida i dobrze się na to przygotować. W tym celu astronomowie z całego świata nieustannie monitorują niebo, tworzą mapy oraz katalogują wszystkie potencjalnie niebezpieczne obiekty bliskie Ziemi (NEO - Near Earth Objects).
Im większy obiekt, tym większe zagrożenie dla naszej planety, ale na szczęście te największe nie są tak liczne. W związku z tym udało nam się "policzyć" dużą część z nich i stworzyć bazę niemal wszystkich potencjalnie niebezpiecznych asteroid o średnicy większej niż kilometr. Taka wielkość oznacza, że mogą zniszczyć całe miasta i spowodować znaczne szkody ekologiczne na całym świecie.
Asteroidy o średnicy większej niż 1 km to poważne zagrożenie
Jak duże zagrożenie stwarzają? Astronomowie postanowili to sprawdzić, przewidując ich orbity na następne tysiąc lat. Ich analizy pokazują zaś, że możemy spać spokojnie, a przynajmniej przez najbliższe 100 lat, bo w tym czasie żaden z 28 NEO o skali kilometra i niezerowym prawdopodobieństwie "głębokiego spotkania" (przelot w odległości mniejszej niż odległość do Księżyca), nie stanowi dla nas poważnego ryzyka.
A później? Tu zaczynają się schody, bo ze względu na fakt, że w dynamice orbitalnej małe zmiany, np. w ilości ciepła, jakie asteroida otrzymuje od Słońca, mogą wywoływać efekty w ogromnych skalach czasowych, mamy poważne trudności z przewidywaniem orbit tych NEO na więcej niż 100 lat.
Katalog obiektów bliskich Ziemi (NEO) o wielkości kilometra jest prawie kompletny. W typowych analizach monitorowania oddziaływania poszukuje się możliwych oddziaływań w ciągu następnych 100 lat i żaden z obiektów o wielkości km nie stanowi zagrożenia w tym przedziale czasowym
Asteroid 7482. To ten obiekt zagraża Ziemi najbardziej
Podczas badań najbliższych możliwych "spotkań" między znanymi potencjalnie groźnymi NEO i Ziemią, dało się jednak zauważyć jedną asteroidę, która wzbudziła niepokój badaczy. Po serii symulacji, których efektem jest mapa trajektorii orbitalnych licznych NEO, Asteroida 7482 została określona jako szczególnie niebezpieczna.
W ciągu najbliższego tysiąclecia spędzi w okolicach naszej planety znaczną ilość czasu i choć nie oznacza to oczywiście, że w nią uderzy, to stwarza największe prawdopodobieństwo zderzenia. Uwagę zwraca też inny obiekt, czyli Asteroida 143651, której chaotyczną orbitę można przewidzieć na co najwyżej kilka dekad - na podstawie aktualnych wyliczeń nie stanowi zagrożenia, ale kto wie, co będzie za kilkadziesiąt lat.