Kamienie zamiast poduszek i szczury. Tak żyli niewolnicy w Pompejach
Archeolodzy odkryli małą sypialnię willi w pobliżu Pompejów, która rzuca nowe światło na warunki życia nizin społecznych w starożytnym Rzymie.
Jak poinformowało włoskie ministerstwo kultury, podczas wykopalisk w okolicach Pompejów odkryto małą sypialnię dla niewolników, dzięki której dowiadujemy się więcej o tym, jak ta grupa społeczna była traktowana w starożytnym Rzymie.
Znaleziska dokonano w rzymskiej willi Civita Giuliana, położonej około 600 metrów od murów słynnego miasta, które zostało zniszczone podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 r.
Jak opowiada dyrektor Parku Archeologicznego w Pompejach, Gabriel Zuchtriege, w pokoju znajdowały się dwa łóżka, z których tylko jedno miało materac, a także podstawowe szafki i pojemniki, w których znajdowały się... szczątki szczurów i myszy.
I choć wskazuje to na bardzo trudne warunki życia, to jednocześnie eksperci podkreślają, że w pokoju nie było żadnych zamków czy kajdan. Ich zdaniem oznacza to, że niewolnicy cieszyli się dość dużą swobodą, a kontrola nad nimi nie była sprawowana przez ograniczenia fizyczne: