Kiedy człowiek zaczął się ubierać? Zaskakujące odkrycie sprzed 300 tys. lat

Wygląda na to, że człowiek zaczął się ubierać dużo wcześniej, niż dotąd sądziliśmy - archeolodzy odkryli w Niemczech jedne z najwcześniejszych dowodów używania odzieży, a mowa o futrze niedźwiedzia sprzed 300 tysięcy lat.

Kiedy człowiek zaczął się ubierać? Jak pokazują nowe badania, nawet ponad 300 tys. lat temu
Kiedy człowiek zaczął się ubierać? Jak pokazują nowe badania, nawet ponad 300 tys. lat temu123RF/PICSEL

Chociaż w kulturze popularnej ludzi jaskiniowych najczęściej przedstawia się w futrach, to w rzeczywistości wiemy naprawdę niewiele o tym, jak chronili swoje ciała przed zimnem. Również dlatego, że futro, skóra i inne materiały organiczne zazwyczaj nie zachowują się dłużej niż 100 tys. lat, co oznacza, że znalezienie bezpośrednich dowodów na prehistoryczne ubranie jest praktycznie niemożliwe - to właśnie dlatego zdaniem naukowców odkrycie z Schöningen jest tak interesujące.

Badanie jest znaczące, ponieważ wiemy stosunkowo niewiele o tym, jak ludzie w odległej przeszłości chronili się przed żywiołami. Z tego wczesnego okresu istnieje tylko kilka miejsc, które pokazują dowody skórowania niedźwiedzi, a Schöningen zapewnia najbardziej kompletny obraz
komentuje autor badania, Ivo Verheijen z Uniwersytetu w Tybindze.

W końcu mamy dowód, że pierwsi ludzie ubierali skóry zwierząt

A o czym konkretnie mowa? Archeolodzy odkryli jedne z najwcześniejszych dowodów skórowania zwierząt w celu pozyskania odzieży, a mówiąc konkretniej charakterystyczne nacięcia na kościach niedźwiedzia jaskiniowego sprzed 300 tys. lat. Były to duże zwierzęta, mniej więcej wielkości niedźwiedzia polarnego, które wyginęły około 25 tys. lat temu - jak przekonują naukowcy w badaniu opublikowanym na łamach magazynu Journal Of Human Evolution, ich sierść zapewniała dobrą izolację i tym samym nadawała się do produkcji prostych ubrań lub pościeli.

Jeśli chodzi o odzież, to najpewniej były to jedynie skóry owinięte wokół ciała, a nie jakieś wyszukane wzory krawieckie, szczególnie że igły z oczkami potrzebne do szycia bardziej skomplikowanych projektów pojawiły się w zapisach archeologicznych dopiero około 45 tys. lat temu.

Jak tłumaczą naukowcy, ślady nacięć na elementach dłoni/stop, gdzie naturalnie jest mało tkanki mięśniowej czy tłuszczowej, jednoznacznie sugerują, że nie chodzi o ubój zwierzęcia w celu pozyskania mięsa, ale skórowanie w celu pozyskania futra - jednocześnie w tych miejscach skóra jest znacznie bliżej kości, więc pozostawienie śladów na kościach podczas skórowania jest nieuniknione.

Jak jednak podkreślają badacze, dokładne ustalenie okresu, kiedy ludzie zaczęli się ubierać, jest ogromnym wyzwaniem. Badania genetyczne wszy wskazują, że wszy odzieżowe oddzieliły się od swoich ludzkich przodków co najmniej 83 tys. lat temu, a prawdopodobnie nawet 170 tys. lat temu, co sugeruje, że ludzie nosili ubrania przed głównymi migracjami z Afryki. Dotychczasowe najstarsze dowody, a konkretniej narzędzia do przetwarzania skór znalezione na terenie dzisiejszego Maroka, wskazują na okres 90-120 tys. lat temu, więc odkrycie z Niemiec mocno "przesuwa" odzienie w czasie.

Odkryliśmy w Schöningen także liczne szczątki innych zwierząt, jak konie i tury, ze śladami nacięć związanych ze skórowaniem. Niemniej jednak wysoce izolujące właściwości skór niedźwiedzi, wraz z faktem, że skóry są bardziej elastyczne, gdy są odpowiednio traktowane, sprawiają, że skóry niedźwiedzie są znacznie bardziej odpowiednie na odzież niż innych dużych zwierząt roślinożernych
podsumowuje Verheijen.
Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas