Kiedy jest pełnia Księżyca w grudniu 2022? To będzie Zimny Księżyc
Już za kilka dni będziemy mogli obserwować ostatnią w tym roku, grudniową pełnię Księżyca. Nosi ona nazwę Zimnego Księżyca lub Księżyca Długich Nocy. Kiedy dokładnie wypada pełnia i jak wpływa na nasze samopoczucie?
Spis treści:
Zimny Księżyc. Kiedy wypada Pełnia Księżyca w grudniu 2022?
Grudniowa pełnia Księżyca będzie miała miejsce już za kilka dni. Wypada w czwartek, 8 grudnia 2022. Najlepszym momentem na obserwację będzie godz. 5:09, ponieważ to właśnie wtedy Księżyc będzie najbardziej okazały.
Miłośników nocnego nieba z pewnością jednak ucieszy fakt, że wyjątkowo rozświetlony nieboskłon będą mogli podziwiać od 6 aż do 10 grudnia.
Zimny Księżyc będzie ostatnią pełnią w 2022 roku.
Pełnia Zimnego Księżyca lub Pełnia Długich Nocy - skąd wzięły się te nazwy?
Określenia te pochodzą z zamierzchłych czasów, gdy ludzie bacznie obserwowali zjawiska zachodzące w przyrodzie i dostosowywali do nich swój tryb życia.
Zimna Pełnia wiąże się ze znacznym ochłodzeniem, jakie następowało na początku grudnia. Temperatury często spadają wtedy poniżej 0 stopni Celsjusza, pojawiają się również opady śniegu.
Natomiast Pełnia Długich Nocy nawiązuje do faktu, że w grudniu bardzo wcześnie zapada zmrok, a świt wstaje późno. To właśnie w grudniu przypada najkrótszy dzień w roku, a noce wydają się ciągnąć w nieskończoność.
Również inne pełnie, przypadające na pozostałe miesiące roku mają swoje nazwy, takie jak:
- Wilczy Księżyc - pełnia w styczniu,
- Śnieżny Księżyc - pełnia w lutym,
- Różowy Księżyc - kwietniowa pełnia,
- Truskawkowy Księżyc - pełnia w czerwcu
Wszystkie nawiązują do zmian, jakie w danym okresie zachodziły w przyrodzie. Większość z nich wymyślili członkowie plemion indiańskich.
Jak pełnia księżyca wpływa na ludzki organizm?
Zbliżająca się pełnia często mocno oddziałuje na nasze samopoczucie. Najczęściej wiąże się to z problemami ze snem, ponieważ niebo w czasie pełni jest wyjątkowo mocno rozświetlone. Istnieją natomiast naukowe dowody na to, że ludzki organizm najlepiej regeneruje się w całkowitej ciemności.
W czasie pełni wiele osób skarży się również na obniżony nastrój, problemy z koncentracją i zmęczenie. Wszystkie te objawy mogą się jednak wiązać z obniżoną jakością snu.
Czytaj również:
Zobacz także: