„Kieszonkowy” przenośny akcelerator ochroni dziedzictwo kulturowe

Naukowcy z CERN wraz z naukowcami z Włoskiego Narodowego Instytutu Fizyki Jądrowej opracowali MACHINA. Jest to kompaktowy, przenośny akcelerator zaprojektowany specjalnie do zastosowań związanych z dziedzictwem kulturowym.

Akceleratory cząstek służą do przyspieszania cząstek elementarnych lub jonów do prędkości bliskiej prędkości światła w próżni. Naukowcy postanowili wykorzystać tę technologię do bezinwazyjnego badania bezcennych dzieł sztuki. Pomoże to w analizie artefaktów bez ingerencji w ich strukturę. 

W akceleratorze cząstki obdarzone ładunkiem elektrycznym przyśpieszane są w polu elektrycznym. W celu nadania im odpowiedniego kierunku oraz skupienia cząstek w wiązkę używa się odpowiednio ukształtowanego pola magnetycznego bądź elektrycznego. Niektóre akceleratory mogą również to pole zmieniać w czasie, dla uzyskania określonego efektu. Obecnie akceleratorów nie używa się tylko do badań dziedzin fizyki. Znajdują swoje zastosowanie również w medycynie, zwłaszcza jeżeli chodzi o terapię przeciwnowotworową. Aktualnie badacze skupili się na tym, aby wykorzystać ich potencjał w dziedzinie sztuk pięknych. A konkretnej do bezinwazyjnej analizy bezcenny artefaktów i dzieł sztuki. 

Reklama

Badania nad antykami

Najcenniejsze artefakty świata, przechowywane w placówkach na całym świecie, wymagają specjalnego traktowania. Większość z nich jest zbyt krucha i podatna na zniszczenia, aby mogła być transportowana. Przenoszenie nawet na małe odległości wiąże się z ryzykiem, nie tylko uszkodzenia, ale również zaginięcia czy kradzieży bezcennego dzieła. Co za tym idzie, aby móc skutecznie je badać, akcelerator musi być mobilny. 

Dlatego też MACHINA został zaprojektowany z myślą o swobodnym przenoszeniu z jednej placówki do drugiej, w zależności od potrzeb. Dzięki współpracy CERN i INFN rozpoczętej w 2017 roku został stworzony kompaktowy, przenośny akcelerator, który opiera się na kwadrupolowej wnęce akceleracyjnej o częstotliwości radiowej zaprojektowanej w CERN. Po wielu testach przeprowadzonych w 2022 roku, które wykazały, że spełnia wszelkie wymagania, zostanie przekazany do użytku w laboratorium INFN-LABEC, gdzie będą wykonywane pierwsze pomiary nową metodą analizy wiązką jonów na próbkach referencyjnych.  

Kompaktowy akcelerator

Kompaktowy charakter MACHINA pozwala na przenoszenie go między różnymi placówkami. Jego konstrukcja obejmuje wnękę częstotliwości radiowej o długości 1 m. W porównaniu do innych systemów IBA, oferuje mniejszy wpływ na otoczenie, koszty, hałas czy zajmowaną powierzchnię. Co więcej, jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu w dowolnym miejscu dzięki doskonałej ochronie przed promieniowaniem. Akcelerator ma zostać ostatecznie przeniesiony do Opificio delle Pietre Dure (OPD) we Florencji, renomowanego centrum konserwacji dzieł sztuki, gdzie będzie służył konserwatorom w regularnych badaniach diagnostycznych.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: akcelerator cząstek | CERN | dzieła sztuki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama