Koniec z anonimowością w sieci!

Luka bezpieczeństwa w technologii peer-to-peer używanej w telefonii internetowej sprawia, że można ustalić miejsce pobytu dzwoniącego z wideo komunikatora Skype - poinformowały magazyny "New Scientist" i "PC Word".

Lukę wykrył zespół pod kierownictwem dr. Stevensa Le Blond z \Max Planck Institute for Software Systems z Wartburg w Niemczech.

Peer-to-peer

Badał on systemy bezpieczeństwa telefonii internetowej opartej na technologii peer-to-peer (P2P), w której każdy węzeł łączności ma te same uprawnienia. W sieci peer-to-peer każdy komputer ma takie same możliwości inicjowania i odbierania połączeń, pełni rolę serwera i klienta, czyli pobiera dane i udostępnia swoje zasoby innym komputerom.

Szpieguje, nie informuje

Zespół nie wyjaśnia dokładnie - ze względów bezpieczeństwa -jakiego rodzaju jest wykryta luka, ale zademonstrował jej działanie uruchamiając komunikator Skype i przy pomocy napisanego przez siebie skryptu określając adresy IP, czyli położenie komputerów dla 10 tys. używających Skype w czasie godzinnego eksperymentu. Działanie skryptu jest przy tym niewykrywalne przez śledzonego użytkownika - nie otrzymuje on żadnych informacji o połączeniu.

Wiadomo od maja

Zespół Le Blonda powiadomił o istnieniu luki jeszcze w maju tego roku, ale do tej pory pozostała ona otwarta. Naukowcy zaprezentują jej działanie oraz napisane przez siebie oprogramowanie w listopadzie, na konferencji Internet Measurement Conference w Berlinie. Luka, jako dotycząca wszystkich typów komunikatorów działających sieciach P2P, została oceniona przez analityków bezpieczeństwa jako "poważna".

Ciągłe usprawnienia

Kierujący biurem informacji Skype Adrian Asher stwierdził w wypowiedzi dla "PC Word", że firma "usprawniając produkt zanotowała już znaczący postęp w obszarze bezpieczeństwa"; nie powiedział jednak, czy lukę załatano.

PAP - Nauka w Polsce

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: koniec | sieci | anonimowość | interenet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy