Kultowa piosenka miała rację? Dźwięki ciszy też można usłyszeć

Filozofowie już w starożytności debatowali na temat tego, czy ciszę można usłyszeć, ale wygląda na to, że musiało minąć dużo czasu, aby udało nam się rozwikłać tę zagadkę raz na zawsze.

Ciszę można usłyszeć. Naukowcy mają dowody
Ciszę można usłyszeć. Naukowcy mają dowody123RF/PICSEL

Arystotelesowi nie udało się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy ciszę można usłyszeć, ale już naukowcom amerykańskiego Johns Hopkins University jak najbardziej. W serii nowych eksperymentów wykorzystali popularną sztuczkę "jeden to więcej", która oszukuje mózgi słuchaczy w taki sposób, że myślą, że dwa oddzielne dźwięki są krótsze niż jeden dźwięk, mimo że w rzeczywistości czas ich trwania jest taki sam.

To już pewne. Ciszę można usłyszeć

Zastępując dźwięki ciszą, zespół odkrył, że iluzja nadal działa i jak przekonują, każdy może ją wypróbować na sobie - pojedyncza ciągła cisza jest postrzegana jako dłuższa niż dwie oddzielne cisze, mimo że w rzeczywistości mają one taki sam całkowity czas trwania. Naukowcy zakładają, że ponieważ w tych sztuczkach reagujemy na ciszę w taki sam sposób, jak na dźwięk, naprawdę słyszymy tę ciszę, a nie tylko wnioskujemy, że ona tam jest.

Cisza, cokolwiek to jest, to nie dźwięk - to brak dźwięku. Co zaskakujące, nasza praca sugeruje jednak, że to nic również jest czymś, co można usłyszeć
tłumaczy jeden z autorów badania, Rui Zhe Goh.

Naukowcy sprawdzili swoją teorię na łącznie 1000 uczestników, którzy wzięli udział w wymienionym wyżej teście, a także innych podobnych, obejmujących częściowe cisze i cisze, które różniły się tym, jak blisko lub daleko siebie się znajdowały. Jak przekonują, we wszystkich eksperymentach efekty były takie same - cisza była najwyraźniej przetwarzana w taki sam sposób jak dźwięk. 

Co ciekawe, ostatnio prowadzonych jest coraz więcej badań, które pokazują, że cisza może odgrywać ważną rolę w postrzeganiu dźwięków - na przykład sposób, w jaki pozostawiamy przerwy między słowami - ale do tej pory nie było żadnych solidnych eksperymentalnych dowodów na to, że sama cisza może służyć jako bodziec słyszany przez mózg.

Rodzaje iluzji i efektów, które wyglądają, jakby były unikalne dla słuchowego przetwarzania dźwięku, uzyskujemy również z ciszą, co sugeruje, że naprawdę słyszymy również brak dźwięku
mówi Ian Phillips z John Hopkins University, dodając, że badanie uzupełnia tym samym naszą wiedzę o tym, jak działa nasz zmysł słuchu.
Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas