Łazik Curiosity odnalazł na Marsie osobliwy meteoryt i nazwał go Kakao

Kosmiczny pojazd w kraterze Gale na Marsie napotkał niezwykły meteoryt, który może mieć miliardy lat i pochodzić z jądra planetozymali.

Łazik Curiosity wciąż odkrywa tajemnice Czerwonej Planety, badając krater Gale. Obecnie maszyna skupia się na analizie jednostki geologicznej, która zawiera duże ilości siarczanów na Mt. Sharp, który jest centralnym szczytem krateru. W trakcie swoich badań łazik natknął się na dość niezwykły meteoryt.

Marsjański robot określił, że kawałek kosmicznej skały zbudowany jest głównie z niklu i żelaza, a jego średnica wynosi około 30 cm. Zostało mu nadane imię Kakao (ang. Cacao). Meteoryt wyróżnia się wizualnie na tle otoczenia, ponieważ jego metaliczny i ciemnoszary kolor kontrastuje z czerwoną powierzchnią marsjańskiego regolitu. Ponadto jak zauważają naukowcy, powierzchnia meteorytu jest względnie gładka i zaokrąglona, co sugeruje, że musiał przejść przez marsjańską atmosferę.

Reklama

Łazik za pomocą Mastcam wykonał sześć pojedynczych zdjęć znaleziska, które zostały następnie połączone w jeden duży obraz. Kolory na zdjęciach zostały zmodyfikowane, by pasowały do warunków oświetleniowych, które panują na Ziemi - ma to poprawić percepcję obrazu.

Naukowcy zwracają również uwagę na regmaglipty występujące na powierzchni meteorytu - są to wszelkiego rodzaju rowki i wgłębienia. Są one szczególnie interesujące dla badaczy, ponieważ tworzą się w trakcie przechodzenia skały przez atmosferę. Powstają wskutek oddziaływania wirów gorącego gazu, który topi meteoryt w trakcie upadku.

Mimo że marsjańska atmosfera nie jest tak gruba jak ziemska, to nadal jest w stanie wytworzyć wystarczające tarcie, by powierzchnia kosmicznej skały się nagrzała. Naukowcy nie są pewni, kiedy meteoryt mógł spaść na powierzchnię Marsa. Badacze wskazują, że meteoryty żelazno-niklowe są najrzadszym rodzajem meteorytów - stanowią jedynie sześć procent rejestrowanych kosmicznych skał. Ich skład wewnętrzny zapewnia im wyższą "przeżywalność" w kontakcie z atmosferą.

Co ciekawe, większość tego rodzaju meteorytów pochodzi z jąder planetozymali (zalążków planet), które uległy roztrzaskaniu w wyniku kosmicznych katastrof. Sprawia to, że dla geologów, meteoryty te są niezwykle interesujące i mogą ujawnić kosmiczne tajemnice sprzed miliardów lat wstecz, z początków Układu Słonecznego. Lecz głównym zadaniem łazika Curiosity jest badanie krateru Gale oraz jednostki siarkonośnej, która mogła powstać przy obecności wody. Analizy mają na celu rozwiązanie zagadkowej historii Marsa oraz historii wody na tej planecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Mars | Meteoryt | Curiosity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy