Lekarz zdiagnozował pacjenta cierpiącego na zmiany klimatu
70-letnia kanadyjska kobieta może okazać się pierwszą osobą na świecie, u której lekarz zdiagnozował, że przyczyną jej objawów chorobowych były zmiany klimatu. Niecodzienną diagnozę wystawił lekarz z izby przyjęć w szpitalu w Nelson w Kolumbii Brytyjskiej. Pacjentka trafiła na SOR dokładnie w czerwcu 2021 roku, kiedy w tej części Kanady panowały rekordowe upały.
To był niezwykle gorący czerwiec. Zachodnią Kanadę nawiedziła niespotykana wcześniej fala upałów. Ponadto spore obszary były trawione przez pożary, z których trujący dym był wywiewany nad zurbanizowane tereny. W tak gorących i dusznych warunkach sporo osób zgłaszało się do szpitali z objawami chorób układu oddechowego.
W przypadku tej konkretnej pacjentki doktor nie miał wątpliwości: "Było jasne, że jej objawy się pogarszały z powodu warunków środowiskowych. Kobieta ma cukrzycę, cierpi na niewydolność serca, a w dodatku mieszka w przyczepie i bez klimatyzacji".
Dr Kyle Merritt podjął tą odważną decyzję o napisaniu w notatkach diagnostycznych, że powodem objawów chorobowych u kobiety były zmiany klimatu. Według lekarza było to bezpośrednie stwierdzenie przyczyn objawów. Chciał on uniknąć sytuacji, gdy pacjentka będzie leczona tylko objawowo.
- Jestem na oddziale ratunkowym i opiekuję się tu wszystkimi, od najbardziej uprzywilejowanych osób w społeczeństwie po najsłabszych, od najmłodszych po osoby stojące już u schyłku swojego życia. To jest trudne doświadczenie oglądać, jak zwłaszcza najbiedniejsi i najbardziej bezbronni ludzie są dotknięci zmianami klimatu - powiedział Merritt lokalnym mediom w Kolumbii Brytyjskiej.
Chociaż to był najpewniej pierwszy oficjalnie zgłoszony przypadek osoby cierpiącej z powodu zmian klimatu, istnieje wiele dowodów, że ocieplenie klimatu wpływa już teraz na zdrowie wielu ludzi na całym świecie.
Według naukowców zmiany klimatu mogą nasilać występowanie chorób sercowo-naczyniowych, zakaźnych oraz urazów. Średnie temperatury nadal rosną, zatem zdaniem ekspertów zagrożenia będą się tylko nasilać.
W artykule naukowym opublikowanym na początku 2021 roku w 230 czasopismach medycznych na całym świecie zostało wspomniane, że globalny wzrost temperatury o 1,5 stopnia powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej grozi katastrofalnymi skutkami dla zdrowia.
Przeczytaj też: Chiny i USA będą współpracować w zakresie zmian klimatycznych